Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej - uroczystości na Westerplatte

Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej - uroczystości na Westerplatte

1 września o godz. 4:45 na Westerplatte rozpoczęły się obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas uroczystości wręczono notę identyfikacyjną polskiego obrońcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej – st. leg. Zygmunta Zięby.

 

Dokument wręczyli rodzinie poległego prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorzem Berendtem oraz prezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karolem Nawrockim.

Jesienią 2019 r. zespół archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odnalazł szczątki dziewięciu poległych obrońców Westerplatte. Po ponad 80 latach, dzięki współpracy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, udało się ustalić tożsamość kolejnego już – siódmego poległego żołnierza z Westerplatte. Szósta nota identyfikacyjna obrońcy z września 1939 r. została wręczona w trakcie ubiegłorocznych obchodów na Westerplatte.

 

 

Szczątki starszego legionisty Zygmunta Zięby wraz z pozostałymi poległymi obrońcami Westerplatte z września 1939 r. oraz Komendantem Wojskowej Składnicy Tranzytowej, zostaną uroczyście pochowane na nowym cmentarzu wojskowym Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, realizowanym w ramach pierwszego etapu inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

 

W trakcie uroczystości 1 września na Westerplatte delegacje w asyście Wojska Polskiego złożyły wieńce pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. By uczcić pamięć poległych orkiestra reprezentacyjna Marynarki Wojennej wykonała Hymn do Bałtyku.

1 września 1939 r. o godzinie 4:48 pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, bronioną przez załogę pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego. Przez siedem dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

 

 

 


 

 

Muzeum II Wojny Światowej włączyło się w kampanię #bezprzedawnienia koordynowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Celem kampanii jest dotarcie do możliwe szerokiego grona odbiorców w kraju i zagranicą z przekazem o losach, tragedii i stratach państwa polskiego poniesionych w wyniku II wojny światowej oraz brakiem zadośćuczynienia, który uniemożliwia osiągnięcie prawdziwego pojednania i który do dziś kładzie się cieniem na relacjach ze sprawcami. Wyrazem tej narracji jest samo hasło kampanii – nierozliczone zbrodnie i krzywdy nie ulegają przedawnieniu, a nieodrobiona lekcja historii znajduje dziś swoje echo w tragedii Ukrainy.


Polska, w wyniku agresji nazistowskich Niemiec oraz bolszewickiej Rosji., dwóch zbrodniczych totalitaryzmów XX w., poniosła dotkliwe straty, zarówno wśród ludności (zginął co szósty polski obywatel), jak i materialne - w zrujnowanych  miastach, zniszczonej infrastrukturze, utraconych bezpowrotnie dziełach kultury, zniszczonych zabytkach. Te rany pozostają niezabliźnione i do dziś  mają wpływ na potencjał rozwojowy Polski i na jej zamożność.

 

BezPrzedawnienia