Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w gminie Terespol

W ramach uczczenia 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej w Gminie Terespol w niedzielę 8 września o godz. 18.00 przygotowano w Dziele Międzyfortowych Kobylany I prelekcję p. Józefa Dawidziuka pn. „Baza lotnicza w Małaszewiczach”.

Bezpośrednio po wykładzie nastąpi otwarcie wystawy czasowej pt. „Złamane skrzydła”. Podczas wystawy zostaną zaprezentowane skany 24 archiwalnych i unikatowych fotografii. Uwieczniono na nich wojskowe lotnisko w Małaszewiczach w okresie II wojny światowej. Zdjęcia wykonane przez ówczesnego agresora i okupanta – nazistowskie Niemcy - dokumentują zniszczenia lotniska po bombardowaniach we wrześniu 1939 r. oraz infrastrukturę i życie codzienne w późniejszym okresie wojny. Archiwalne obrazy zostaną podzielone na poszczególne lata, by w klarowny sposób przedstawić tę ciekawą i zarazem dramatyczną historię. Prezentowane zdjęcia pochodzą z prywatnej kolekcji Pana Pawła Oleszczuka znawcy i pasjonata regionalnej historii. Uzupełnieniem do wystawy będą stanowiły modele samolotów (np. PZL 37 „Łoś”, „Fokker”) stacjonujących na lotnisku w Małaszewiczach przed wybuchem wojny.

O godz. 20.00 zapraszamy do sali konferencyjnej w Urzędzie Gminy Terespol w Kobylanach na koncert: „Cześć i Chwała Bohaterom” w wykonaniu zespołu Lustro z Radomia. Artyści zaproponują widowni starannie dobrany zestaw pieśni partyzanckich, patriotycznych i wojskowych w nowym rockowym brzemieniu, które z pewnością przypadną do gustu starszej, jak i młodszej publiczności. Któż nie zna utworów: „Po ten kwiat czerwony”, Niebieskooka”, „Warszawskie dzieci”, „Biały krzyż”, czy też „Rozszumiały się wierzby płaczące”.

Za zakończenie obchodów zapraszamy na pokaz tańca z ogniem w wykonaniu ulicznego Teatru Ognia „Antidotum” z Białej Podlaskiej.

Data wydarzenia
Gmina Terespol