Obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum II Wojny Światowej

Obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji o godzinie 17:00 rozpoczęły się uroczystości. 

Wybuch powstania w Warszawie ustalono na Godzinę „W” – 1 sierpnia 1944 o godz. 17:00. Pomimo trudności w uzbrojeniu osób gotowych do walki, w tym dniu Warszawa stanęła do boju o wolną Polskę. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oddało hołd wszystkim Poległym Polakom. Obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego patronatem honorowym objął Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Punktualnie o godzinie 17:00 rozbrzmiały syreny alarmowe. Jednominutowym, ciągłym sygnałem uczczono godzinę „W” i pamięć o ofiarach Powstania Warszawskiego. Następnie goście wysłuchali Hymnu Państwowego w wykonaniu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zgromadzonych gości, powitał Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dr Tomasz Szturo:

„Powstanie Warszawskie, jeżeli ktoś zna Polaków – wie, ze było wyrazem niezgody, sprzeciwu na dyktat pogardy, na czasy wszechobecnego poniżenia, łapanek, egzekucji. Bo w nas Polakach drzemie bardzo silnie zakorzeniony gen dumy, ale dumy nie rozumianej jako pycha, tylko jako poczucie godności. Po wtóre mamy bardzo silny genom wolności. I te dwie wartości zatriumfowały 1 sierpnia 1944 roku w czasie godziny „W”.

Następnie głos zabrał Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk, który zwrócił się do zebranych w tych słowach:

„Nie zapominajmy kiedy ta młodzież była wychowywana. Jest to dzieło II Rzeczypospolitej, która mimo wielu niedogodności, w których wówczas pokolenia wzrastały – wychowała ich w duchu patriotycznym i tym co najważniejsze, w umiłowaniu państwa. Ten akt kilkudziesięciu tysięcy młodych ludzi, nieprzygotowanych tak jak najeźdźca – przeszedł do naszej historii, tak jak walka Spartan o wolną ojczyznę. Jesteśmy z tego dumni”.

Uroczystości wzięła udział Przewodnicząca Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony PE (SEDE) Anna Fotyga, która zwróciła się do zebranych w następujących słowach:  

„Dla debaty na temat znaczenia i rangi Powstania Warszawskiego w naszej sztafecie pokoleń w walce o polską niepodległość warto przytoczyć poglądy jednego z twórców niepodległej Polski, Marszałka Józefa Piłsudskiego, który uważał, że wszelkie walki o polską niepodległość powinny być wzorem i przykładem. Każdy przejaw tej walki powinniśmy czcić i upamiętniać".

W uroczystości udział wzięli również m. in. Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński, Rzecznik Prasowy Grupy Energa Adam Kasprzak. 

Powstanie Warszawskie było największą operacją militarną w ramach akcji „Burza”, a także największą bitwą przeprowadzoną przez podziemne siły powstańcze w czasie II wojny światowej. We wtorek 1 sierpnia 1944 r., o godz. 17 (tzw. godzina „W”), na podstawie rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, rozpoczęło się powstanie. Celem powstania było wyzwolenie miasta przed nadejściem Armii Czerwonej i wystąpienie wobec wkraczających Sowietów w roli prawowitego gospodarza stolicy. Choć powstanie planowane było na kilka dni trwało 63 dni i dla Niemców stanowiło największą i najtrudniejszą bitwę miejską, w jakiej przyszło im brać udział. Podczas walk życie straciło kilkanaście tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. W murach zniszczonej przez Niemców Warszawy zginęło prawie  200 tys. cywilów.

Dyrekcja Muzeum pragnie podziękować Dowódcy Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej, Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Gdańsku za wystawienie kompanii honorowej, Komendantowi  Morskiego Oddziału Straży granicznej za oprawę muzyczną  uroczystości, a także Dowództwu Garnizonu Gdańsk za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.
 

Sponsorzy wydarzenia: Energa SA oraz Totalizator Sportowy

Projekt realizowany w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości