Obchody 100. rocznicy uzyskania praw Polski do Westerplatte
Westerplatte przyznane! - w dniach 14-16 marca 2024 roku świętowaliśmy 100. rocznicę uzyskania praw Polski do Westerplatte.
W ciągu trzech dni, upamiętniających decyzję Rady Ligi Narodów z 14 marca 1924 roku, dzięki której mogła tam później powstać Wojskowa Składnica Tranzytowa, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało specjalne wydarzenia.
14 marca na Westerplatte otwarto wystawę poświęconą „Wartowni nr 5”, będącej elementem systemu obrony polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Obecne delegacje złożyły kwiaty na Cmentarzu Obrońców Westerplatte. Dodatkowo LO Mundurowe Spartakus im. Mieczysława Jałowieckiego przedstawiło działania taktyczne oraz musztrę.
Podczas trzech dni obchodów zebrani na półwyspie mogli wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, w których zadaniem było odnalezienie stanowisk zaznaczonych na otrzymanej mapce, zapoznanie się z prezentacją rekonstruktorów i odpowiedź na zawarte w karcie pytania. Uczestnicy na swej drodze mogli spotkać m.in. rekonstruktorów historycznych w mundurach oficerów Wojska Polskiego, w roli wartowników Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz żołnierzy Kampanii Polskiej 1939 r., a także szpital polowy oraz mobilną wystawę "Wybrzeże1939.pl".
Zwieńczeniem obchodów 100. rocznicy uzyskania praw Polski do Westerplatte były wydarzenia organizowane 16 marca. Od godzin porannych na Westerplatte, spod Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, można było bezpłatnie przyjechać zabytkowym autobusem marki Krupp.
Na Westerplatte wystawiona została m.in. armata polowa wz. 1902 kalibru 76,2 mm. Mimo że w 1939 r. uznawano je za przestarzałe, to jednak dobrze wyszkoleni artylerzyści skutecznie wykorzystywali ich możliwości w walkach toczonych podczas kampanii polskiej. Jedno z takich dział znajdowało się także na uzbrojeniu Wojskowej Strażnicy Tranzytowej na Westerplatte.
Pogoda dopisała obchodom. Zebrani na półwyspie ponownie mogli wziąć udział w grze terenowej z grupą rekonstrukcyjną i edukatorami MIIWŚ. Po odwiedzeniu wszystkich stanowisk rekonstrukcyjnych w ramach wyzwania i poprawnej odpowiedzi na pytania – uczestnicy otrzymywali upominki.
Ponadto na miejscu można było porozmawiać z archeologami MIIWŚ, którzy chętnie udzielali odpowiedzi na pytania przy wystawach: „Wartownia nr 5” oraz „Kiedy się wypełniły dni… Pochówki polskich obrońców Westerplatte”, prezentującej sylwetki dziewięciu poległych obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej.
Obchody 100. rocznicy uzyskania praw Polski do Westerplatte zakończyliśmy wysiewaniem łąki kwietnej wraz z Młodzieżową Radą Muzeum oraz Wolontariuszami przy drodze prowadzącej do promenady nadmorskiej.
Dziękujemy Państwu za udział w organizowanych aktywnościach. Do zobaczenia!