Muzeum II Wojny Światowej

Nowoczesne Muzeum. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – koncepcja, projekt i realizacja

7 i 19 maja br. w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu kierownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Tomasz Chinciński wygłosił wykład: Nowoczesne Muzeum. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – koncepcja, projekt i realizacja.

7 maja br. w Łambinowicach dr Chinciński reprezentując Muzeum II Wojny Światowej podczas obchodów 65. Rocznicy zakończenia II wojny światowej złożył kwiaty pod pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych. Po oficjalnych uroczystościach w łambinowickiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach odbył się wykład dr. Tomasza Chincińskiego. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem lokalnych środowisk muzealników, kombatantów, młodzieży szkolnej i mediów. Na prośbę organizatorów wykład został powtórzony 19 maja br. w opolskiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, na który zostali zaproszeni również przedstawiciele opolskiego środowiska akademickiego.

Podczas wykładu dr Chinciński przybliżył w jaki sposób powstaje Muzeum II Wojny Światowej oraz zaprezentował koncepcję Muzeum oraz jej realizację. Powiedział on m.in.: Naszym zadaniem jest opowiedzieć historię całej II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem losów Polski i Polaków oraz perspektywy ludności cywilnej. Chcielibyśmy pokazać światu, że to Polska pierwsza sprzeciwiła się agresji hitlerowskiej. (…) Bardzo chcemy także zaznaczyć, że wojna rozpoczęła się od ataku dwóch agresorów na nasz kraj, a nie jedynie Niemiec. Szczególną misją, którą chcemy zrealizować jest pokazanie życia ludności cywilnej pod okupacją (…).