Cykl warsztatów to zaproszenie do refleksji nad poświęceniem, odwagą i lojalnością zwierząt w czasie wojny. Uczestnicy będą mieli okazję wyrazić swoje emocje i przemyślenia poprzez sztukę, tworząc prace inspirowane losem zwierzęcych bohaterów.
Zajęcia rozwijają nie tylko kreatywność i wrażliwość artystyczną, ale także empatię oraz świadomość roli zwierząt w historii człowieka. Uczestnicy będą pracować z różnorodnymi technikami plastycznymi – takimi jak nitkografia, scrapbooking, quilling czy rzeźba z tkanin – tworząc kompozycje pełne symboliki i emocji.
Elementem zajęć jest wizyta na wystawie czasowej „Fauna. Zwierzęta na wojnie i ich ludzie” w częściach związanych z wybranym tematem.
Czas trwania: od 60 do 90 min. (w zależności od tematu).
Koszt zajęć: 5 zł – przedszkole, 10 zł – uczniowie SP; opiekunowie bezpłatnie.
Okres realizacji: czwartek-piątek; wrzesień – grudzień 2025.
Zwierzęta, papier i my
Warsztat oparty na tradycyjnych technikach rękodzielniczych połączonych z inspiracjami surrealizmu i dramatyzmu. Uczestnicy stworzą rzeźbę na bazie papieru, wykorzystując także ścinki tkanin, włóczkę, papier, plastelinę oraz inne materiały. Celem zajęć jest oddanie emocji związanych z wojenną codziennością i rolą zwierząt jako cichych, lecz bohaterskich towarzyszy ludzi.
Dzieła będą trójwymiarowe, bogate w tekstury i symboliczne znaczenia, przywodzące na myśl zniszczenie, poświęcenie i pamięć. Inspiracją będą m.in. twórczość Zdzisława Beksińskiego oraz dramatyzm malarstwa Tomasza Szybalskiego.
Nić przyjaźni i odwagi
Zajęcia łączą elementy edukacji historycznej z refleksją emocjonalną i twórczym działaniem. W technice nitkografii – tworzenia obrazów z nici i włóczki bez użycia igły – uczestnicy opracują prace inspirowane prawdziwymi historiami psów, koni, gołębi i innych zwierząt towarzyszących ludziom podczas wojen.
Centralnym motywem będzie symboliczna nić – jako znak przyjaźni, nadziei, metafora scalania i odbudowy po zniszczeniu. Warsztaty rozwijają kreatywność, empatię oraz zdolność narracji poprzez formy plastyczne.
Skrzydła i łapy - historia z papieru
Zajęcia wprowadzają uczestników w świat scrapbookingu, stemplowania i quillingu. Dzieci i młodzież stworzą autorskie kartki artystyczne – plastyczne formy podziękowania dla zwierząt bohaterów.
Za pomocą papierowych detali, spiralnych form i warstwowych kompozycji uczestnicy oddadzą szacunek i wdzięczność dla odwagi oraz lojalności zwierząt takich jak psy, konie czy gołębie.
Dziennik wojennego zwierzęcia
Podczas tych warsztatów uczestnicy przeniosą się w świat zwierząt-żołnierzy. Każdy stworzy wyjątkowy dziennik z perspektywy wybranego zwierzęcia, opisując jego życie, odwagę, lojalność i relację z człowiekiem. Forma pracy będzie łączyć słowo, rysunek i nieograniczoną wyobraźnię twórcy. Dzięki temu dzieci będą wyrażać emocje oraz przeżycia zwierząt, które odegrały ważną rolę zarówno na polu walki, jak i poza żołnierską służbą.
Zwieńczeniem warsztatu będzie prezentacja, podczas której uczestnicy przedstawią losy swoich bohaterów.