Lekcje i warsztaty muzealne - historia na wyciągnięcie ręki.

Wyjątkowe zajęcia przeznaczone dla przedszkolaków, dzieci szkolnych oraz młodzieży odbywające się w salach edukacyjnych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz w wybranych częściach wystawy głównej i dziecięcej.

DLA NAJMŁODSZYCH - OFERTA DLA PRZEDSZKOLI

Miś czy Niedźwiedź Wojtek?
Czas trwania: ok. 45 minut
Miejsce zajęć: sala edukacyjna

Opowieść, która dla najmłodszych stanowi doskonałe wprowadzenie do historii II wojny światowej. W dziejach tego tragicznego konfliktu niewiele wątków pozostaje zgodnych z dziecięcą pogodą ducha. Zajęcia o bohaterskim kapralu Wojtku, który stał się symbolem armii generała Andersa, pozwolą uczniom pokochać historię.


Kim jest archeolog?
Czas trwania: ok. 45-60 minut
Miejsce zajęć: sala edukacyjna (ok. 30-45 minut); wystawa "Była sobie Wiadrownia" (ok. 15 minut)

Budowniczy, ogrodnik, rysownik, geodeta i jubiler. Te zawody rzadko kiedy mają ze sobą coś wspólnego. Kim jest osoba biegła we wszystkich tych zajęciach? Poprzez warsztaty uczniowie poznają pracę muzealnych archeologów. Dzięki części praktycznej, wraz ze szczyptą wyobraźni, będą mogli się poczuć jak pracownicy muzeum.
 

Napisz do Nas i zapytaj o termin!
edukacja@muzeum1939.pl

SZKOŁA PODSTAWOWA - KLASY 1-3

Co to jest muzeum?
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zajęć: sala edukacyjna (ok. 45 minut); wystawa dla dzieci (sala szkolna; ok. 15 minut)

Muzeum to nie tylko gabloty z zabytkami. Odkryjcie tajemnice poszczególnych działów MIIWŚ i poznajcie przedmioty skrywane w naszych magazynach. Kto wie – może w przyszłości dołączycie do jednego z naszych zespołów? W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jaką rolę odgrywają współczesne muzea. Będą też mieli okazję zobaczyć zabytki związane z życiem codziennym w XX w. Z kolei w sali szkolnej na wystawie dziecięcej MIIWŚ uczniowie odnajdą różnice między przedwojenną a współczesną szkołą.


Poznaj kaprala Wojtka
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zajęć: sala edukacyjna (ok. 45 minut); fragmenty wystawy głównej (ok. 15 minut)

Na przestrzeni wieków, w trakcie wojen ludziom zawsze towarzyszyły zwierzęta. Gołębie pocztowe, konie czy psy przeznaczone do rozmaitych zadań nikogo nie zaskakiwały. Co jednak się wydarzy, gdy towarzyszem broni stanie się niedźwiedź? Lekcja muzealna przedstawia historię niezwykłego zwierzęcia, które wraz z żołnierzami II Korpusu Polskiego gen. Andersa przeszło cały szlak bojowy w trakcie kampanii włoskiej. W jaki sposób Wojtek został kapralem i jaka była jego rola podczas walk o Monte Cassino? W trakcie lekcji uczniowie poznają odpowiedzi na te pytania i wiele innych, intrygujących zagadnień.


Archeolodzy i ich praca
Czas trwania: ok. 60-70 minut
Miejsce zajęć: sala edukacyjna (ok. 45 minut); wystawa "Była sobie Wiadrownia" (ok. 15-25 minut)

Które narzędzia z domowego warsztatu mogą być przydatne w muzeum? Co ma wspólnego praca ogrodnika, geodety czy inżyniera budowlanego z archeologią? Jakie tajemnice odkrywają archeolodzy w trakcie prac na Westerplatte? Muzealni archeolodzy codziennie podejmują trud poszukiwania przedmiotów czekających na odkrycie. Poznaj charakter ich pracy w trakcie naszych warsztatów. Zajęcia obejmują m.in. tworzenie rysunków technicznych i zapoznanie się z nieprezentowanymi na co dzień przedmiotami z półwyspu Westerplatte.


Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny i jej mieszkania
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zajęć: wystawa dla dzieci

Poznaj historię warszawskiej rodziny w czasie wojny, przemierzając wraz z nią kolejne etapy niemieckiej okupacji Polski. W odtworzonym mieszkaniu z przełomu lat trzydziestych i czterdziestych XX w., w wielu zakamarkach czekają na odkrycie informacje, dzięki którym powstaje opowieść o okupacyjnych losach Polaków. Specjalnie przygotowana ekspozycja pozwala „dotknąć historii” i spróbować odpowiedzieć na wiele kluczowych pytań. Czym różni się mieszkanie z I połowy XX w. od współczesnego lokalu? Jakie podobieństwa i różnice w odniesieniu do współczesności znajdziemy w przedwojennej sali szkolnej?
 

Napisz do Nas i zapytaj o termin!
edukacja@muzeum1939.pl

SZKOŁA PODSTAWOWA - KLASY 4-6

Jak piasek sypnięty w oczy
Czas trwania: do 75 minut
Miejsce zajęć: fragmenty wystawy głównej

Aleksander Kamiński, autor Kamieni na szaniec, opisując działania małego sabotażu, stwierdził: „Działa [on] jak piasek sypnięty w oczy, jak ukłucie komarów lub os, jak drzazga wbita pod paznokieć”. Lekcja opowiada o młodych członkach konspiracyjnej Organizacji Małego Sabotażu WAWER. Często byli to harcerze, którzy, narażając swe życie, podtrzymywali na duchu polskie społeczeństwo pod niemiecką okupacją. Edukator wyjaśni znaczenie prowadzonej walki psychologicznej oraz wskaże na wystawie głównej MIIWŚ wyjątkowe eksponaty związane z bohaterami Kamieni na szaniec – jednej z najbardziej poczytnych powieści czasów wojny.
 

Szlakiem niedźwiedzia Wojtka
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zajęć: sala edukacyjna (ok. 45 minut); fragmenty wystawy głównej (ok. 15 minut)

Takie zwierzęta, jak konie, psy czy gołębie, brały udział w działaniach wojennych już od zamierzchłych czasów. Na zajęciach edukacyjnych uczestnicy poznają niezwykłą historię Wojtka – niedźwiedzia brunatnego, który stał się żołnierzem. Wraz z II Korpusem Polskim gen. Władysława Andersa uczestniczył on w jednej z najbardziej kluczowych batalii II wojny światowej – w bitwie o Monte Cassino.


Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny i jej mieszkania
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zajęć: wystawa dla dzieci

Poznaj historię warszawskiej rodziny w czasie wojny, przemierzając wraz z nią kolejne etapy niemieckiej okupacji Polski. W odtworzonym mieszkaniu z przełomu lat trzydziestych i czterdziestych XX w., w wielu zakamarkach czekają na odkrycie informacje, dzięki którym powstaje opowieść o okupacyjnych losach Polaków. Specjalnie przygotowana ekspozycja pozwala „dotknąć historii” i spróbować odpowiedzieć na wiele kluczowych pytań. Czym różni się mieszkanie z I połowy XX wieku od współczesnego lokalu? Jakie podobieństwa i różnice w odniesieniu do współczesności znajdziemy w przedwojennej sali szkolnej?
 
Napisz do Nas i zapytaj o termin!
edukacja@muzeum1939.pl

SZKOŁA PODSTAWOWA - KLASY 7-8

„Kto ratuje jedno życie…”
Czas trwania: do 75 minut
Miejsce zajęć: fragmenty wystawy głównej

… – ratuje cały świat. Dyplomaci, działacze społeczni czy sąsiedzi w czasie okupacji niemieckiej podjęli ogromny wysiłek w celu udzielenia pomocy ludności żydowskiej. W czasie zajęć na wystawie głównej MIIWŚ edukator zapozna uczniów z sylwetkami najwybitniejszych członków Rady Pomocy Żydom „Żegota” i innych Polaków, którzy ryzykowali życiem, by ratować swoich sąsiadów. Lekcja pomoże uczniom w zrozumieniu tragedii Zagłady realizowanej przez Niemców na terenach okupowanej Polski. Przedstawi też historię oporu społeczeństwa wobec zbrodni.


Codzienność pod niemiecką okupacją
Czas trwania: 75 minut
Miejsce zajęć: fragmenty wystawy głównej (ok. 45 minut); wystawa dla dzieci (ok. 30 minut)

Wojna to nie tylko bombardowania, bitwy i ofensywy. W trakcie niemieckiej okupacji w Europie trudy życia codziennego – celowo potęgowane przez okupanta – szczególnie dały się we znaki ludności cywilnej. Dowiedz się, jak w tych trudnych czasach rozwiązywano problemy z niedoborami żywności, odzieży i środków do życia. Podczas lekcji uczniowie, korzystając z przedmiotów codziennego użytku oraz wyjątkowej ekspozycji na wystawie dziecięcej, poznają problemy życia ludności cywilnej w trakcie II wojny światowej.


Kryptologia w służbie Rzeczpospolitej
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zajęć: sala edukacyjna (ok. 45 minut); fragmenty wystawy głównej (ok. 30 minut)

Zachowanie w tajemnicy ważnych informacji ma ogromne znaczenie w trakcie działań zbrojnych. Dzięki potędze umysłów polskich kryptologów złamano kody Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej. Tym samym w czasie II wojny światowej ocalono wiele ludzkich istnień i przyczyniono się do pokonania III Rzeszy. Wraz z muzealnymi edukatorami możecie odkryć na nowo świat szyfrów i tajemnice kryptologów. Lekcja pozwoli uczniom zrozumieć wagę przedwojennego osiągnięcia Polaków. Dzięki praktycznej części naszych zajęć, uczestnicy zmierzą się z trudami rozczytywania zakodowanych informacji, a w trakcie zwiedzania wystawy głównej MIIWŚ zobaczą wyjątkowo cenne eksponaty związane z Enigmą.


Wkład polskich naukowców w zwycięstwo nad Niemcami
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zajęć: fragmenty wystawy głównej (ok. 45 minut); sala edukacyjna (ok. 30 minut)

Wykrywacz metalu, krótkofalówka czy szczepienia przeciwko tyfusowi – to osiągnięcia, z których korzystamy również i dzisiaj. Niewiele osób jednak wie, że ich powstanie zawdzięczamy polskim naukowcom, którzy poprzez swoją pracę przyczynili się do pokonania Niemiec podczas II wojny światowej. Wkład naszych rodaków w zwycięstwo nie ograniczał się jedynie do ofiary z krwi żołnierzy. Lekcja przypomni o wybitnych przedstawicielach polskiej nauki, których umiejętności wpłynęły na zwycięskie dla aliantów zakończenie II wojny światowej.


Odkryj tajemnice polskiego podziemia
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zajęć: fragmenty wystawy głównej

W Europie okupowanej przez Niemców tylko Polska stworzyła konspiracyjne struktury państwowe, których działalność nie ograniczyła się wyłącznie do zbrojnego oporu. Szkolnictwo, sądownictwo, prasa czy działalność społeczna stanowiły o kompletności działań polskiego podziemia. W sekcji Opór na wystawie głównej MIIWŚ poznamy zasady życia w konspiracji i formy oporu podziemnego państwa, które funkcjonowało mimo nieustannego terroru ze strony okupanta.


Znaki oporu w okupowanej Europie
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zajęć: fragmenty wystawy głównej

Symbole niezgody na utratę własnej suwerenności pojawiły się w Europie w I połowie 1940 r., gdy znaczna część kontynentu została zbrojnie zagarnięta przez III Rzeszę i jej sojuszników. Były to ikonograficzne lub tekstowe znaki oporu, za pomocą których okupowana ludność komunikowała Niemcom, że nie czuje się ostatecznie pokonana, a tym samym – że walka jeszcze nie ustała. To działanie propagandowe było realizowane także na potrzeby wewnętrzne, celem zaś było działanie psychologiczne – podtrzymanie nadziei miejscowej ludności w końcowe zwycięstwo nad niemieckimi okupantami.
 
Napisz do Nas i zapytaj o termin!
edukacja@muzeum1939.pl

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE - MŁODZIEŻ

Dzieci wojny
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zajęć: fragmenty wystawy głównej

III Rzesza Niemiecka i Związek Sowiecki w trakcie II wojny światowej pozbawiły życia, zdrowia i dachu nad głową miliony ludzi. W szczególny sposób zmagania wojenne dotknęły jednak najmłodszych. Wskutek działań reżimów totalitarnych dzieci bezpowrotnie utraciły swój najcenniejszy czas – dzieciństwo. Zajęcia edukacyjne, opracowane na podstawie kilku autentycznych historii, pozwolą zrozumieć tragedię dzieci, które musiały zamienić czas zabawy i nauki w walkę o przetrwanie.


Pomoc niesiona współobywatelom
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zajęć: fragmenty wystawy głównej

W latach okupacji niemieckiej polscy żołnierze, dyplomaci, działacze społeczni czy niekiedy nawet zwyczajni sąsiedzi podjęli ogromny wysiłek w celu niesienia pomocy prześladowanej ludności żydowskiej, która przed wojną była pełnoprawną częścią społeczeństwa. Lekcja pomoże uczniom zrozumieć tragedię Holocaustu, który był dziełem niemieckich okupantów na terenach okupowanej Polski. Przedstawi też historię oporu społeczeństwa wobec Zagłady.

 
Polscy sportowcy w obliczu wojny
Czas trwania: ok. 60-75 minut
Miejsce zajęć: sala edukacyjna (ok. 35 minut); fragmenty wystawy głównej (ok. 40 minut)

II wojna światowa pochłonęła miliony ofiar na całym świecie. Niepowetowane straty poniósł również świat sportu. Lekcja przedstawi sylwetki Polaków, którzy przed wojną zdobywali laury na sportowych arenach, a później mierzyli się z tragedią wojny. W trakcie zajęć uczniowie poznają historie m.in. takich sportowców, jak Bronisław Czech, Janusz Kusociński czy Janina Lewandowska z d. Dowbór-Muśnicka.

 
Witold Pilecki - bohater z pomnika
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zajęć: sala edukacyjna (ok. 30 minut); fragmenty wystawy głównej (ok. 45 minut)

Historia walki o niepodległość, życie i budowa konspiracyjnych struktur w obozie koncentracyjnym, udział w Powstaniu Warszawskim i powojenny los żołnierzy, którzy nie poddali się komunistycznemu reżimowi. Czy to scenariusz filmu sensacyjnego? Nie, to elementy biografii jednej postaci historycznej. W trakcie zajęć poznamy historię rtm. Witolda Pileckiego, który, dzięki swojej postawie w trakcie życia i służby, stał się pomnikowym symbolem niezłomności narodu polskiego.
 

Polskie Państwo Podziemne
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zajęć: fragmenty wystawy głównej

Na tle Europy okupowanej przez Niemców przykład Polski stanowi swoisty fenomen. Obok oporu zbrojnego powszechna była podziemna działalność wydawnicza, prasowa czy tajne szkolnictwo. Edukator muzealny w trakcie lekcji przedstawi te zagadnienia oraz wiele innych aspektów działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Dzięki ekspozycji prezentowanej na wystawie głównej MIIWS, poznamy trudy warunków życia w konspiracji i historię państwa, które funkcjonowało mimo nieustannego widma terroru ze strony okupanta.
 

Graffiti czasu wojny
Czas trwania: ok. 50 minut
Miejsce zajęć: fragmenty wystawy głównej

Jak wielkie znaczenie mogą mieć dwa palce wzniesione ku górze, proste symbole malowane na murach budynków lub zagony kwiatów w narodowych barwach, sadzone w ogrodzie? W trakcie niemieckiej okupacji w krajach europejskich pojawiły się charakterystyczne znaki, które symbolizowały opór przeciwko III Rzeszy Niemieckiej. Niepozorne malunki na ścianach zaczęły odgrywać rolę manifestu przeciwko brutalności okupanta i wyrażać poparcie dla wolnego świata. Podczas lekcji muzealnej na wystawie głównej MIIWŚ edukator opowie o symbolicznej roli tych prostych znaków oraz o różnych formach.
 

Armia z niedźwiedziem
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zajęć: sala edukacyjna (ok. 30 minut); wystawa główna (ok. 45 minut)
 
Nie tylko Monte Cassino, ale również Loreto, Ankona i Bolonia. Prześledź z nami drogę żołnierzy II Korpusu Polskiego – od ewakuacji z ZSRS do zwycięstwa w kampanii włoskiej u boku zachodnich aliantów. W trakcie zajęć uczniowie poznają bliżej sylwetkę polskiego dowódcy, gen. Władysława Andersa, oraz przedmioty związane z jego żołnierzami na wystawie głównej. Zgłębią też losy słynnego niedźwiedzia – kaprala Wojtka.
 
Napisz do Nas i zapytaj o termin!
edukacja@muzeum1939.pl