Muzeum II Wojny Światowej

Nocny Patrol na Westerplatte

28 maja br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowało dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych wieczorny bieg patrolowy na terenie Pola Bitwy Westerplatte.

Bieg odbył się w ramach VIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Imprezę połączono ze zwiedzaniem reliktów architektury obronnej dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej (m. in. ruin koszar). Ponadto uczestnicy biegu mieli możliwość zwiedzenia wystawy plenerowej „Westerplatte. Kurort – Bastion – Symbol” przygotowanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, po której oprowadzali pracownicy Muzeum.

W imprezie udział wzięły patrole z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Gdańskiego Autonomicznego Gimnazjum, Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II oraz harcerki z 9 GDH ZHP. Uczestnicy patrolu musieli wykazać się znajomością czytania mapy, tak aby w odpowiedniej kolejności wykonywać wyznaczone zadania.

Przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża, przeszkolili uczniów w zakresie udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy medycznej, obsługi karabinu, rzutu granatem oraz musztry. Ponadto uczestnicy Patrolu musieli wykazać się znajomością wystawy „Westerplatte: bastion – kurort – symbol”, której zwiedzanie było częścią gry patrolowej.

Najlepszy czas w wykonywaniu poszczególnych zadań osiągnęły harcerki z 9 GDH ZHP, natomiast cały bieg najszybciej ukończyli uczniowie z Gdańskiego Autonomicznego Gimnazjum. Bieg Patrolowy zakończył się wojskowym poczęstunkiem.