Niezapomniany urodzinowy koncert z polską muzyką międzywojenną "Nasza jest noc"
Z okazji pierwszych urodzin Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, 7 kwietnia 2018 r. odbył się wspaniały koncert Zespołu Bellcanti, któremu akompaniował Mateusz Lipiński oraz Kwartet Opera w składzie: Tomasz Kulisiewicz, Przemysław Treszczotka, Krzysztof Jakub Szwarc i Zofia Elwart.
Bellcanti to zespół muzyczny składający się z trzech sopranistek, które połączyła przyjaźń i wielka pasja do muzyki. Te wyjątkowe trio tworzą Magdalena Chmielecka, Maria Malinowska i Karolina Sołomin. Każda z nich ma na swoim koncie znaczące sukcesy i osiągnięcia artystyczne.
Licznie zgromadzeni w Sali Konferencyjnej Muzeum widzowie, mogli na chwilę powrócić do dawnych lat, w zaczarowany świat przedwojennej Polski. Program koncertu składał się z utworów lat ’20 i ’30 specjalnie zaaranżowanych na ten wieczór przez Przemysława Treszczotkę z Kwartetu Opera. To piosenki, które śpiewały takie gwiazdy jak Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg czy Eugeniusz Bodo.
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki przywitał gości i przypomniał o wojennych losach znanych artystów. Jak choćby historia słynnej piosenkarki, tancerki, aktorki oraz autorki wierszy i tekstów piosenek, Hanny Ordonówny, która:
Podczas okupacji niemieckiej została zdradzona przez swojego scenicznego partnera, konfidenta Gestapo, Igo Syma. Przeżyła brutalne śledztwo na warszawskim Pawiaku, ale dzięki miłości i determinacji swojego męża została uratowana i wyjechała do Wilna. Wskutek kolejnego grzechu totalitarnego państwa Sowieckiego została zesłana na daleki wschód, szła niemal szlakiem Andersa i zmarła w roku 1950 w Bejrucie.
– mówił dr Karol Nawrocki.
Za tymi wesołymi pięknymi melodiami, które przenoszą nas w tamten świat, są ludzie z krwi i kości, tacy jak Hanka Ordonówna, czy Mieczysław Fogg, który ukrywał swoich żydowskich kolegów kabaretu „Qui pro Quo”, za co otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku chciałbym, abyście Państwo bawili się dziedzictwem II Rzeczpospolitej Polskiej, ale pamiętali także, że w tych pięknych utworach i życiorysach naszych twórców zamknięta jest cząstka historii naszej ukochanej Ojczyzny.
– dodał Dyrektor Nawrocki.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, realizując swoją misję, nie skupia się wyłącznie na aspektach stricte historycznych. Przez wydarzenia takie jak koncert „Nasza jest noc”, czy „Przegląd komedii muzycznych II Rzeczpospolitej”, chce również pokazywać wartości niematerialne, jakich pozbawia nas II wojna światowa. Jedynym z takich dóbr była właśnie kultura II Rzeczypospolitej Polskiej.
Patronatem medialnym wydarzenie objęli: TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Gdańsk Strefa Prestiżu.
Muzeum II Wojny Światowej pragnie podziękować wszystkim obecnym na koncercie, a w szczególności: Senatorowi p. Antoniemu Szymańskiemu, Prokuratorowi Generalnemu w Gdańsku p. Andrzejowi Golcowi, Dyrektorowi Biura Wojewody Pomorskiego p. Tomaszowi Gieszczowi, Zastępcy Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku p. Rafałowi Szramce.