Artyści połączeni projektem "Panny Wyklęte". Fot. Mikołaj Bujak

Niezapomniany koncert "Panny Wyklęte - Panny Sprawiedliwie wśród Narodów Świata"

W Muzeum II Wojny Światowej 25 lutego 2018 r. odbył się koncert promujący płytę "Panny Sprawiedliwie wśród Narodów Świata". Album to kontynuacja projektu „Panny Wyklęte”, który do tej pory zaowocował już czterema płytami. Na scenie gdańskiej instytucji wystąpili: Renata Przemyk, Halina Mlynkova, Olga Szomańska, Marika, Kasia Malejonek, Lilu, Mona, Zespół Dziewczyny oraz Darek Malejonek & Maleo Reggae Rockers.

Tytuł premierowego koncertu „Panny Wyklęte – Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata” nawiązuje do nazwy najwyższego izraelskiego odznaczenia cywilnego przyznawanego osobom pochodzenia nieżydowskiego przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie. Wśród 26 tysięcy osób, które otrzymały to honorowe wyróżnienie, znalazło się ponad 6700 Polaków.

Za pomoc Żydom w okupowanej Polsce groziła kara śmierci, mimo tych strasznych konsekwencji Polska jest krajem, w którym znalazło się najwięcej Sprawiedliwych. Na każdym medalu widnieją słowa: „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. To motto doskonale oddaje charakter koncertu, który służył zachowaniu pamięci, nazwaniu po imieniu, oddaniu hołdu kilku z tych szczególnych osób – ratujących i ratowanych. Na ich przykładzie artyści pokazali grozę wojny oraz przypomnieli, że nawet w ogromie cierpienia i zła, trzeba zachować miłość i siłę.

Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dr Tomasz Szturo podkreślił jak ważna jest prawda i pamięć w dobie nieprawdziwej i nieuczciwej krytyki:

Genezą wszelkiego zła jest kłamstwo, to właśnie kłamstwo leżało u korzenia tak strasznej plagi jaką był holokaust. Tym większa odpowiedzialność ciąży na nas, w trosce o prawdę, nawet gdy ta idzie w poprzek poprawnościowym trendom, a bardzo pięknie odbija się to w słowach jednej z piosenek na płycie „Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata”: Razem już od wieków tylu, trudno nawet zliczyć ilu, mieszkaliśmy tutaj zgodnie, zanim przyszły do nas zbrodnie. Nadszedł czas straszliwej próby, ciężko było ujść od zguby, demon szalał z zastępami, a Bóg cierpiał razem z nami.

W tych słowach odbita jest prawda, która ma konkretne sylwetki, konkretne biografie, konkretne oblicza – oblicza małżeństwa Żabińskich, oblicza rodziny Ulmów, oblicze Ireny Sendlerowej, oblicze Jadwigi Długoborska. Prawda, w której odbija się fakt, że żaden naród nie poniósł tak krwawej ofiary, dla ratowania swoich współbraci przed Zagładą, jak Polacy – zauważył Zastępca Dyrektora.

Podczas koncertu zostały wykonane utwory znane zarówno z kultowego już projektu „Panny Wyklęte”, takie jak „Siła” (wyk. Mony), „Rota” (wyk. Lilu), „Piosenka o Wojtku” (wyk. Mariki), „Janina” (wyk. Mony), „Za wolność” (wyk.Haliny Mlynkovej), „Walczyk” (wyk. Lilu), „Modlitwa dziewczyńska” (wyk. Mariki), „Tułacze” (wyk. Zespołu Dziewczyny), „Jedna chwila” (wyk. Kasi Malejonek), „Byś wolnym był” (wyk. Zespołu Dziewczyny), „Idziemy w noc” (wyk. Mariki), „Panie Generale” (wyk. Haliny Mlynkovej), „Noc” (wyk. Darek Malejonek i Kasia Malejonek) oraz całkowicie nowe kompozycje, składające się na album „Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata” – „Okno Julii” (wyk. Olgi Szomańskiej), „Twoje oczy” (wyk. Zespołu Dziewczyny), „Rozstrzelani” (w wykonaniu Kasi Malejonek), „Getto” (wyk. Mony), „39 róż” (wyk. Renaty Przemyk). Wszystkie utwory zostały wykonane z muzycznym wsparciem Darka Malejonka i Maleo Reggae Rockers.

Zaprezentowane na scenie Muzeum utwory z nowej płyty „Panien Wyklętych” w sposób szczególny przybliżają rolę kobiet, ich heroizm i poświęcenie udowodnione w najstraszliwszej próbie. To też opowieść o istocie człowieczeństwa i prawdziwej odwadze, silniejszej niż strach przed śmiercią i sama śmierć.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Pana Jarosława Sellina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odbywało się pod patronatem medialnym: TVP3 Gdańsk, „Do Rzeczy”, „Radia Gdańsk”.

Muzeum II Wojny Światowej pragnie podziękować wszystkim obecnym na koncercie, a w szczególności: Dyrektorowi Biura Wojewody Pomorskiego p. Tomaszowi Gieszczowi, Prokuratorowi Generalnemu w Gdańsku p. Andrzejowi Golcowi, Pomorskiej Kurator Oświaty p. Monice Kończyk, Zastępcy Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku p. Rafałowi Szranke.