Uroczyste odśpiewanie hymnu, chór Soli Deo, fot. M. Bujak

„Niepodległa do Hymnu” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” o godz. 12:00 w Muzeum II Wojny Światowej odbyło się uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego, wraz z udziałem chóru Soli Deo.

Podczas wydarzenia został odczytany list od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, w którym pan premier napisał m. in.:

Przypominając historię i bohaterów odzyskanej niepodległości, nie pomijajmy także tych, którzy nie są powszechnie znani, poza swymi małymi ojczyznami. Taką postacią, której, ze względu na szczególnie dzieje i rolę Kaszub i Kaszubów w historii Polski, chciałbym złożyć dzisiaj hołd, jest Antoni Abraham – niestrudzony w wysiłkach na rzecz utrzymania i utrwalenia polskości Pomorza. Raz jeszcze apeluję, abyśmy w roku Stulecia odkrywali i czcili wielu naszych bohaterów walki o Polskę.

Witając zebranych gości dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG, zastępca Dyrektora MIIWŚ, zwrócił  również uwagę na losy zwykłych żołnierzy, o których często zapominamy, a o których historia jest prezentowana na wystawie czasowej "W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek OBÓZ KOŚCIUSZKO w Niagara- on – the- Lake 1917-1919” w Muzeum:

Nie pomińcie tego wydarzenia, które jest bardzo ważne, bo przypomina o poświęceniu dziesiątków tysięcy Polaków ze Stanów Zjednoczonych, z Kanady, z Europy Zachodniej, którzy w latach 1917-1918 stworzyli Polską Armię we Francji, tzw. Błękitną Armię i wnieśli ogromny wkład w pozyskanie niepodległości i ustalenie granic naszej Ojczyzny.

Dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie.