Andrzej Wajda podczas przemówienia na premierze spektaklu „Wybuch”, jaki był prezentowany podczas obchodów 75. rocznicy wybuchu wojny w Gdańsku, 1 września 2014 r. Fot. Kosycarz Foto Press

Nie żyje Andrzej Wajda (1926-2016)

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wybitnego polskiego reżysera, Andrzeja Wajdy, którego twórczość przyniosła największe dzieła filmowe, pokazujące polską historię.

Był zaangażowany w prace nad stworzeniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.  Brał udział w pracach Sądu Konkursowego w konkursie w 2009 r. na projekt ekspozycji stałej Muzeum, w 2010 r. uczestniczył w debacie pokonkursowej razem z gronem najwybitniejszych specjalistów, którzy wyłonili zwycięski projekt budynku.

Wyreżyserował również multimedialny spektakl „Wybuch”, jaki był prezentowany podczas obchodów 75. rocznicy wybuchu wojny w Gdańsku, w dniach 1-2 września 2014 r. W ponad dwudziestominutowym spektaklu zostały wykorzystane unikalne filmy archiwalne i zdjęcia ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej, które dzięki video-mappingowi i animacji 3D ożyły na olbrzymiej powierzchni projekcyjnej. W jego treść zostały również wplecione fragmenty filmów Andrzeja Wajdy „Lotna” oraz „Katyń”. Ten spektakl przy pomocy nowoczesnych środków wyrazu pokazał jedną z najbardziej dramatycznych kart polskiej historii.

Podczas premiery spektaklu Andrzej Wajda swoje przemówienie zakończył refleksją, która doskonale odnosi się do jego twórczości: - Pytacie państwo: czy potrzebne jest nam wracanie do przeszłości? Społeczeństwo bez przeszłości to zbiegowisko. Nie chcemy być zbiegowiskiem. Musimy wiedzieć skąd przyszliśmy, by wiedzieć kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Reżyser wspierał naszą instytucję, brał udział w ważnych wydarzeniach w procesie powstawania Muzeum, służąc swoją radą. Zgodził się również podzielić swoimi wspomnieniami m.in. o tym jak zapamiętał wizytę w Gdańsku tuż przed wybuchem wojny, sytuację w Polsce we wrześniu 1939 r. oraz o pracach nad filmem "Katyń", które we fragmentach można zobaczyć na profilu Muzeum na Youtube. 

Cześć Jego pamięci.