Polityka zagraniczna Polski 1938-1939

Nagroda ministra spraw zagranicznych dla książki "Polityka zagraniczna Polski 1938-1939"

Z przyjemnością informujemy, że wydana przez Muzeum II Wojny Światowej książka Marka Kornata Polityka zagraniczna Polski 1938-1939: Cztery decyzje Józefa Becka została uhonorowana 15 listopada b.r. nagrodą ministra spraw zagranicznych za najlepszą publikację z zakresu historii polskiej dyplomacji, wydaną w roku 2012.

Nagrodzona praca stanowi wnikliwą analizę polskiej polityki zagranicznej w okresie poprzedzającym wybuch II wojny światowej. Oparta została na niezwykle szerokiej podstawie źródłowej, obejmującej archiwa polskie, francuskie, włoskie, rosyjskie, niemieckie, brytyjskie i amerykańskie, uwzględnia także najbardziej aktualny stan badań w kraju i zagranicą. Wychodząc od założeń, na jakich opierała się polska racja stanu w rozumieniu ówczesnego ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, Autor omawia działania polskiej dyplomacji w kryzysowym okresie 1938-1939. Narracja ogniskuje się wokół czterech kluczowych problemów, przed którymi stanęła wtedy II Rzeczpospolita: kryzysu sudeckiego (czechosłowackiego), niemieckich żądań wobec Polski (przyłączenie Wolnego Miasto Gdańska, tranzyt przez Pomorze i konsultacje polskiej polityki z Rzeszą), szansy na sojusz z Wielką Brytanią a wreszcie zbliżenia niemiecko-radzieckiego, uwieńczonego ostatecznie katastrofalnym dla Polski paktem Ribbentrop-Mołotow. Książka Marka Kornata ukazuje nadzieje, dylematy, ograniczenia i szanse polskiej dyplomacji unikając szkodliwych uproszczeń i popularnych dziś ahistorycznych spekulacji. Jest przykładem rzetelnego warsztatu naukowego i wielkiej erudycji.

Serdecznie gratulujemy Autorowi nagrody!