Muzyka w ramach Ukraińskiego Tygodnia w Gdańsku zagościła w MIIWŚ

W dniach 19 i 20 października sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku była miejscem, gdzie zagościły wydarzenia w ramach projektu "Ukraiński Tydzień w Gdańsku".

Pierwszego dnia tj. 19 października odbył się koncert ukraińskiej muzyki i poezji Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. Uczniowie występującej szkoły znaleźli się w trudnej sytuacji. Ich ojcowie, często również matki, pozostali w Ukrainie, by bronić Ojczyzny przed najeźdźcą. Uczniowie, aby przedstawić z jakim okrucieństwem walczy Ukraina, prezentowali w ramach koncertu niektóre fakty, świadczące o skali tragedii toczącej się wojny.

Dzień później na scenie pojawiła się Orkiestra Sił Zbrojnych Ukrainy. Przed występem obecnych przywitał gospodarz obiektu, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr hab. Grzegorz Berendt.

Członkowie orkiestry to wojskowi, którzy obecnie walczą z rosyjskim wrogiem. W międzyczasie koncertują we wschodnich częściach Ukrainy, aby dodać otuchy innym Żołnierzom, którzy walczą na froncie. Głównym repertuarem orkiestry są własne aranżacje klasycznej oraz nowoczesnej muzyki ukraińskiej. Dzięki festiwalowi Ukraiński Tydzień w Gdańsku Muzycy-Żołnierze zamiast broni wzięli do ręki instrumenty, aby w wyjątkowy sposób zademonstrować moc i wolność muzyki, która wciąż kwitnie w Ukrainie.

Organizatorzy: Konsulat Ukrainy w Gdańsku, Fundacja Widowisk Masowych.
Współorganizator: Samorząd Województwa Pomorskiego.
Patronat honorowy: Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Miasta Gdańsk, Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego.
Patronat medialny: Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl.
Sponsorzy: Firma Ziaja, Fundacja Gdańska, KAPER CONSULTING Morskie Usługi Konsultingowe, Grupa Zarządzająca POMERANIA S.A.