Muzeum wyróżnione w Konkursie Sybilla 2017
Mamy zaszczyt poinformować, że Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie Sybilla 2017. Muzeum uhonorowano w kategorii Wystawy Historyczne i Archeologiczne za wystawę dla dzieci Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny (1939-1945).
Sybilla to najważniejsza nagroda przyznawana muzealnikom od przeszło trzydziestu lat. Wyróżnienie w Konkursie Sybilla jest powszechnie uważane za najwyższą formę uznania w polskim muzealnictwie. Uroczysta gala Konkursu na wydarzenie muzealne roku, odbyła się 21 maja w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie wręczono nagrody dla najciekawszych wystaw i projektów zrealizowanych w polskich muzeach.
„Jesteśmy bardzo dumni, że nasz projekt został doceniony przez Jury w tak prestiżowym konkursie. Fakt ten cieszy nas tym bardziej, że wystawa znajduje uznanie także u publiczności. Od marca 2017, gdy wystawa została udostępniona publiczności sprzedano na nią ponad 5500 biletów. Sądzimy jednak, że odwiedziło ją wiele więcej osób, ponieważ na wystawę możliwe jest wejście również z biletem wstępu na wystawę główną. Ponadto w specjalnych zajęciach edukacyjnych na tej wystawie udział wzięło ponad 1500 dzieci” – mówi Elżbieta Olczak, Kierownik Działu Edukacyjnego.
Wystawa Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny (1939-1945) to część wystawy głównej, specjalna przestrzeń przeznaczona dla dzieci poniżej 12 roku życia. Jest to rekonstrukcja mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: 3 września 1939 r. - kilka dni po wybuchu II wojny światowej, 8 marca 1943 r. - w czasie okupacji niemieckiej oraz 8 maja 1945 r. - tuż po jej zakończeniu. We wnętrzach zainscenizowane są warunki życia polskiej inteligenckiej rodziny z Warszawy. Zmieniające się elementy wystroju są odbiciem zmieniającej się sytuacji politycznej, społecznej i ekonomicznej okupowanego i walczącego kraju.
Uzmysławiają one zwiedzającym pogarszające się z roku na rok warunki egzystencji, pokazywane są trudności aprowizacyjne, narzucone przez okupanta rygory, ale także sposoby radzenia sobie z tymi trudnościami. Ekspozycja koncentruje się na ukazaniu postaw członków rodziny, opisuje ich zaangażowanie w antyniemiecką konspirację i cywilne formy oporu - w tym tajne nauczanie. Ważnym wątkiem opowieści jest też los ludności żydowskiej, egzemplifikowany losem przedwojennych żydowskich sąsiadów. Podróż przez lata okupacji odbywa się z czteroosobową rodziną Jankowskich. Do stworzenia jej historii użyte zostały typowe elementy wojennych biografii polskich inteligentów.