Muzeum wydało komiksy historyczne
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na początku czerwca wydało trzy komiksy nawiązujące do historii Polski w okresie wojny. Komiksy „Akcja Kopernik”, „Katyń” oraz „Jachna” mają być zachętą do poznania wybranych wydarzeń z historii naszego kraju i losów ludzi w czasie II wojny światowej.
Seria komiksów była tworzona z myślą o młodzieży, aby pamięcią o przeszłości „zarażać”, zwłaszcza młodych czytelników. Każdy z komiksów oprócz kart z rysunkami zawiera również pomocnik historyczny, w którym jest wyjaśnione tło historyczne prezentowanych wydarzeń, biografie postaci oraz opisy eksponatów z kolekcji Muzeum będących inspiracjami do treści.
Komiks „Akcja Kopernik” to ilustrowana opowieść o słynnej akcji usunięcia z pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie tablicy z niemieckim napisem, którym okupanci zakryli napis polski. Dokonał tego Maciej Aleksy Dawidowski, nazywany „Alkiem”. Ten bohater książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” był jednym spośród tysięcy młodych ludzi, którzy w czasie okupacji stawiali opór Niemcom, podejmując działania małego sabotażu. Nie tylko wyczyn „Alka” i jego godna podziwu postawa zachęciły nas do przybliżenia okupacyjnej walki młodych ludzi z Niemcami, lecz także kopia tablicy z pomnika Kopernika, znajdująca się na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej. Scenariusz komiksu napisała Elżbieta Olczak, autorem rysunków jest Sławomir Kiełbus.
Komiks „Katyń” jest poświęcony losom Stefana Wąsowskiego, polskiego lekarza i żołnierza, który wraz z 4400 innymi polskimi oficerami został zamordowany przez Sowietów w Katyniu w 1940 roku. Jest to również opowieść o kłamstwie, jakie towarzyszyło tej zbrodni aż do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Nie tylko postać Stefana Wąsowskiego, lecz także kilka niezwykłych przedmiotów – jego osobistych pamiątek – przechowywanych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zachęciły nas do przybliżenia tej bolesnej w dziejach Polski historii. Jest to między innymi wizytowa koszula, którą jego żona pieczołowicie przechowywała, licząc, że mąż kiedyś jeszcze ją założy, oraz binokle doktora, które zostały znalezione w masowym grobie w Katyniu. Autorem scenariusza jest Agata Abramowicz, ilustracje wykonał Jacek Michalski.
Komiks „Jachna” to opowieść o Janinie Wasiłojć-Smoleńskiej, pseudonim „Jachna”. Była ona sanitariuszką w oddziałach partyzanckich Armii Krajowej na Wileńszczyźnie w czasie II wojny światowej oraz w 5 Wileńskiej Brygadzie AK, walczącej z władzą komunistyczną po zakończeniu wojny. Za czynny opór wobec komunistów spędziła 10 lat w więzieniach. Do przybliżenia partyzanckiej i więziennej historii „Jachny” zachęciły nas nie tylko jej burzliwe losy oraz postawa, ale również kilka niezwykłych przedmiotów – jej osobistych pamiątek – znajdujących się w zbiorach muzeum. Jest to między innymi dar współwięźniarki – pudełeczko na różaniec. Scenariusz napisali Zbigniew Tomecki i Daniel Chraniuk, rysunki wykonała Gabriela Becla.
Każdy z komiksów liczy 32 strony, jest formatu A4 i został wydany na kredowym papierze. Publikacje można nabyć w księgarniach oraz w księgarni internetowej na stronie www.motyleksiazkowe.pl