Przedstawiciele Muzeum Zbrodni Japońskiej Jednostki 731 w Harbinie i Harbińskiej Akademii Nauk Społecznych oraz dyrektor Muzeum prof. Paweł Machcewicz i dr Jan Szkudliński

Muzeum otrzymało eksponaty z Chin

Zbiory Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wzbogaciły się o kolejne unikatowe przedmioty. 11 grudnia 2015 r. w siedzibie Muzeum miało miejsce przekazanie eksponatów dokumentujących japońskie zbrodnie dokonane na terenie Chin podczas wojny. Przekazali je przedstawiciele Muzeum Zbrodni Japońskiej Jednostki 731 w Harbinie oraz Harbińskiej Akademii Nauk Społecznych, prowadzącej badania nad japońską okupacją Mandżurii w latach 1933-1945. Przekazanie eksponatów jest wynikiem kilkuletniej współpracy pomiędzy instytucjami.

Wystawa stała Muzeum II Wojny Światowej skupia się na wątkach dotyczących dziejów Polski w czasie II wojny światowej w Europie, ale znajdzie się w niej też miejsce dla kilku najbardziej istotnych aspektów konfliktu w Azji, który trwał dłużej niż wojna w Europie i ogarnął ogromne tereny zamieszkałe przez niemal miliard ludzi. Jednym z nich są pseudomedyczne eksperymenty, prowadzone na terenie Chin przez tzw. „Jednostkę 731”. Pod tym kryptonimem armia japońska ukrywała program rozwoju broni biologicznej oraz badania nad wpływem chorób zakaźnych i skrajnych warunków na organizm ludzki. W ramach projektu w Harbinie wzniesiono duży ośrodek doświadczalny, w którym dokonywano niewyobrażalnie okrutnych eksperymentów na ludziach, traktowanych jak zwierzęta laboratoryjne. Żadna z osób „wybranych” do doświadczeń nie przeżyła. Szacuje się, że sam ośrodek Harbinie pochłonął co najmniej 3500 ofiar. Tak jak wielu radzieckich i niemieckich zbrodniarzy wojennych, główni japońscy organizatorzy projektu nigdy nie stanęli przed sądem.