Mobillon na Westerlatte

Mobillon na Westerlatte – koncert edukacyjny carillonu mobilnego „Gdańsk”

W ramach cyklu koncertów edukacyjnych carillonu mobilnego 13 lipca zapraszamy wszystkich pasjonatów dźwięków tego instrumentu na Westerplatte!

 

W czasie wydarzenia carilloniści przybliżą wpisaną na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego muzykę carillonową w Gdańsku. Około 20-minutowym pokazom instrumentu towarzyszyć będzie miniwystawa o carillonie. Udostępnimy także karty pracy dla dzieci. 


Pokaz na Westerplatte będzie o tyle wyjątkowy, że oprócz muzyki samego carillonu (Monika Kaźmierczak) zakończy się dłuższym koncertem z udziałem trębacza (Emil Miszk). 


Przygotowaliśmy też niespodziankę dla uczestników koncertu! Przyjdź na wydarzenie i otrzymaj darmowy bilet na wystawę  czasową „FAUNA. Zwierzęta na wojnie i ich ludzie”, która eksponowana jest w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Bilet jest ważny do końca lipca 2025 r.


13 lipca 2025 r.
Westerplatte, budynek dawnej elektrowni WST  


Program:
prezentacje w godz. 10.00-14.00
koncert z udziałem trębacza o godz. 14.30
Monika Kaźmierczak – carillon, Emil Miszk – trąbka


Opis koncertu
"Spotkanie brzmień nieoczywistych"


Monumentalne, metaliczne brzmienie carillonu spotka się z ekspresyjnym głosem trąbki, tworząc przestrzeń dla dialogu między strukturą a improwizacją. W programie znajdą się autorskie kompozycje trębacza i improwizatora Emila Miszka, napisane specjalnie z myślą o tym nietypowym duecie. Monika Kaźmierczak i Emil Miszk od lat współtworzą wyjątkowy muzyczny dialog, łącząc dwa odległe dźwiękowe światy. Ich długoletnia współpraca zaowocowała powstaniem albumu "Matter of Reverberations", który ukazał się w 2021 r. pod szyldem zespołu Carillon Electric Orchestra.

 



Emil Miszk to artysta o wyjątkowej wrażliwości, który eksploruje granice między tradycją a innowacją w muzyce jazzowej i improwizowanej. Jako trębacz i propagator sztuki improwizacji, łączy w swojej twórczości głębokie zrozumienie klasycznych form z odważną eksploracją wolności artystycznej. Jego muzyka to kreatywne laboratorium, gdzie przeciwstawne idee przenikają się, tworząc kompozycje pełne intrygujących napięć i zaskakujących rozwiązań.

 

PESH, BLED, Tomasz Chyła Quintet czy kwartet trąbek historycznych Tubicinatores Gedanenses to tylko niektóre z zespołów, w które jest zaangażowany.


W 2017 r. Miszk założył oktet Emil Miszk & The Sonic Syndicate, z którym nagrał trzy albumy: Don't Hesitate! (2018), Artificial Stupidity (2020) oraz Scratches for 8 Musicians – Live at Polish Radio (2022). Wszystkie te wydawnictwa spotkały się z dużym uznaniem wśród publiczności oraz krytyków.
W 2019 r. zdobył najbardziej prestiżową nagrodę przemysłu muzycznego w Polsce – nagrodę Akademii Fonograficznej FRYDERYK w kategorii Jazzowy Debiut Roku za album „Don't Hesitate!

 

Emil Miszk to artysta nieustannie poszukujący nowych inspiracji i możliwości wyrażania siebie. Jego głównym imperatywem jest pasja do muzyki i dążenie do artystycznej doskonałości.

 


Monika Kaźmierczak jest gdańską carillonistką od 2001 r. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (Teoria Muzyki, Muzyka Kościelna, Dyrygentura Chóralna) oraz Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort. Naukę gry na carillonie zaczęła podczas kursów organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które prowadził Gert Oldenbeuving z Holandii. Laureatka wielu stypendiów i kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie.


W 2012 r. uzyskała doktorat w zakresie gry na carillonie na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Gdańsku.


Obecnie jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. carillonu. Działa w Polskim Stowarzyszeniu Carillonowym. Od 2018 r. nominalnie pełni funkcję carillonistki miejskiej. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku (m.in. Gdański Festiwal Carillonowy, cykl Muzyka z gdańskich wież z zespołem Tubicinatores Gedanenses, cykl Mobillon), kursy gry na carillonie i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Portugalii i in. Dokonuje wielu premier nowej muzyki na carillon. W 2021 r. otrzymała najważniejsze wyróżnienie kulturalne w Gdańsku – nagrodę Splendor Gedanensis oraz brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2022 nagrany przez nią album Contemporary Carillon (PWM, seria Anaklasis) uzyskał nominację do nagrody Fryderyków w kategorii muzyki klasycznej.

 



Szczegóły: www.carillongdansk.pl
Główne wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/5KsjczTjS 
Organizator: Polskie Stowarzyszenie Carillonowe, Miasto Gdańsk
Partnerzy: Muzeum Gdańska, GAK, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, Rada Dzielnicy Zaspa Młyniec, Forum Gdańsk, Archikatedra Oliwska, Muzeum II Wojny Światowej, Hevelianum, Garnizon Gdańsk
Patronat: GOT, http://xn--gdask-y7a.pl/
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska