Młodzieżowa Rada Muzeum - podsumowanie 2023 roku

Młodzieżowa Rada jest projektem partycypacji obywatelskiej młodzieży i ma charakter konsultacyjny wobec Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Czym zajmowała się Młodzieżowa Rada Muzeum w zeszłym roku?

W 2023 jej obecności nie dało się ukryć! Szczególnie udzielała się na Westerplatte:
- w maju podczas Europejskiej Nocy Muzeów otworzyła sezon grą na orientację „Westerplatte w 5 krokach”,
- nie zapomniała, by przy każdej ważnej rocznicy odwiedzić cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte,
- we wrześniu zamknęła sezon II Biegiem Tropem Misia Wojtka na dwóch odcinkach dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

W tym roku również zaplanowała nowe projekty na Westerplatte. Będzie można je zobaczyć już marcu!

Poza tym stale rozwijała ideę turniejów debat oksfordzkich. Debatowanie poszerza wiedzę z zakresu historii XX wieku oraz rozwija umiejętności krasomówcze. Z pasji retorycznej zrodził się pomysł sparingów debatanckich. W 2023 razem z Muzeum współorganizowała projekty:
- w październiku „Historia w trasie. Oksfordzkie Pomorskie",
- w tym samym miesiącu promowała debatowanie w Radiu Gdańsk,
- w grudniu II Turniej Debat Oksfordzkich – „Porozmawiajmy o II wojnie światowej”.

Miłość do historii Polski, szacunek do samorządności i zainteresowanie międzypokoleniowym dialogiem - zamanifestowała obecnością swoich delegacji:
- w kwietniu podczas rocznicy urodzin MIIWS - odwiedziła niemal cały zespół Muzeum, rozmawiając i częstując muzealników własnoręcznie wykonanymi wypiekami,
- we wrześniu na Uroczystości Beatyfikacji Rodziny Ulmów, odbywającej się we wsi Markowa,
- następnie na Konferencji Młodzieżowych Rad i Środowisk Młodzieżowych oraz gali konkursu „Ambasador Młodego Pokolenia RP”,
- uczestnicząc we wszystkich najważniejszych projektach Muzeum, takich, jak Festiwal Kultury Utraconej,
- w grudniu w ramach kultywowania pamięci ważnych dla Polski i Gdańska postaci historycznych – objęła opieką grób Mieczysława Jałowieckiego i jego żony,
- niedługo później uczestniczyła w trzydniowej wizycie studyjnej w muzeach historycznych w Warszawie. Odwiedziła Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Muzeum Historii Polski oraz wzięła udział w koncercie „Cena za prawdę” w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana, a także złożyła wieniec na grobie Zbigniewa Herberta na Powązkach.

W tym roku dobiega końca nasza II kadencja (10.2022-10.2024). Lada moment obecna Rada pożegna progi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zachęcamy wszystkie aktywne młode osoby, by śledziły muzealne social media. Niebawem ruszy nowa rekrutacja! Życzymy powodzenia przyszłym Radnym!