MIIWŚ za pośrednictwem tramwaju wodnego i promu Polferries dotarło do kilku tysięcy pływających turystów

MIIWŚ za pośrednictwem tramwaju wodnego i promu Polferries dotarło z wiedzą historyczną do kilku tysięcy pływających turystów

Z historią przedstawianą w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w 2023 roku można było zapoznać się nie tylko w obiekcie znajdującym się na placu Władysława Bartoszewskiego, ale także płynąc tramwajem wodnym na Westerplatte w ramach projektu pt. "Muzeum na wodzie". Z takiej formy zaznajomienia się z tajnikami największej wojny w dziejach skorzystało ponad 6000 turystów. Do odwiedzenia MIIWŚ zachęcaliśmy także na trasie Gdańsk-Nynäshamn za pośrednictwem promów i współpracy z Polferries Polska Żegluga Bałtycka SA.

W ubiegłym roku muzeum współpracowało z prywatnym partnerem (www.tramwajwodny.com.pl) przy realizacji projektu pt. "Muzeum na wodzie". Przedsięwzięcie polegało na kompleksowej obsłudze turystów, którzy chcieli połączyć zwiedzanie Westerplatte z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jednak co najważniejsze każdy rejs był wypełniony historią. To za sprawą licencjonowanych przewodników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którzy dzielili się na pokładzie swoją wiedzą.

W trakcie pierwszego rejsu na trasie Muzeum – Westerplatte, przewodnik opowiadał historię portu gdańskiego od Średniowiecza i I Rzeczpospolitej, poprzez rozbiory, utworzenie Wolnego Miasta Gdańska oraz powstanie Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej rozbudowy wraz z przygotowaniami do obrony i jej przebiegiem. W trakcie drugiego, w drodze powrotnej, przewodnik przybliżał lata wojenne i powojenne portu oraz teraźniejszość i plany na przyszłość Muzeum II Wojny Światowej.

Rejsy odbywały się w miesiącach czerwiec – październik i były ciekawą propozycją dla wszystkich zainteresowanych historią Polski a szczególnie Pomorza i Gdańska. W projekt zaangażowanych było dziesięciu zawodowych przewodników, którzy każdą podróż tramwajem wypełniali fascynującymi opowieściami. Ponadto w lipcu Dział Edukacyjny MIIWŚ zorganizował dla młodzieży szkolnej półkolonie, które były doskonałą okazją do uzupełnienia wiedzy oraz przygotowaniem do zwiedzania muzeum i Westerplatte.

22 czerwca 2023 roku na pokładzie promu Nova Star doszło do podpisania porozumienia o partnerstwie między Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Polską Żeglugą Bałtycką SA. Od początku współpracy na statkach Polferries dostępne były gadżety i publikacje MIIWŚ, w tym m.in. bestsellerowa publikacja "Arytmetyka Wojny", która cieszyła się zainteresowaniem rejsowiczów. Ponadto pasażerowie za okazaniem karty pokładowej mogli skorzystać z ponad 20% ulgi na zakup biletu wstępu do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dodatkowo w ramach podjętej współpracy, 15 grudnia na pokładzie statku Nova Star odbył się wykład edukacyjny pod tytułem „Świąteczna nadzieja. Polskie Boże Narodzenie podczas II wojny światowej”. Pasażerom promu zaprezentowano historyczną opowieść o trudach obchodzenia świąt w warunkach wojennych i przedstawiono fotografie eksponatów związanych z Bożym Narodzeniem, które znajdziemy na wystawie głównej MIIWŚ.

Dziękujemy Państwu za udział w organizowanych przedsięwzięciach. Zachęcamy do udziału w wydarzeniach w 2024 roku. Do zobaczenia!