Mieczysław Jałowiecki patronem dworca Gdańsk Główny

Mieczysław Jałowiecki patronem dworca Gdańsk Główny

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr hab. Grzegorz Berendt wziął udział w uroczystościach nadania imienia pierwszego delegata Rządu Polskiego w Gdańsku niedawno zmodernizowanemu dworcu Gdańsk Główny.

 

 

W wydarzeniu, podobnie jak w ubiegłorocznych uroczystościach pogrzebowych Mieczysława Jałowieckiego oraz Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej, organizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, uczestniczył prawnuk i ostatni z rodu – Pan Andrzej Jałowiecki, który dziś powiedział:

Dziękuję za waszą obecność podczas tej wyjątkowej chwili, gdy wspólnie uczcimy pamięć mojego pradziadka Mieczysława Jałowieckiego w dniu rocznicy jego powrotu do ojczyzny. [...] Był nie tylko wybitnym agronomem, ziemianinem, dyplomatą, przedsiębiorcą, pisarzem i malarzem ale przede wszystkim dumnym Polakiem. [...] Mieczysław Jałowiecki zyskał uznanie jako generalny delegat Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku, jako pierwszy delegat rządu polskiego na tym terenie. W latach 1919—1920 wykonał niezwykle trudną i w dużym stopniu tajną misję. Jego nieugiętość w dążeniu do zapewnienia transportu towarów humanitarnych do Polski koleją jest godna podziwu. Był również tajnym negocjatorem i strategiem kupując kluczowe nieruchomości m.in. na Westerplatte co umocniło pozycję Polski w Gdańsku. Duma narodowa, przyzwoitość, odwaga i skuteczność to cechy, które definiowały życie Mieczysława Jałowieckiego. [...] Jego życiorys oraz zasługi dla Polski i sprawy polskiej w Gdańsku sprawiają, że jest on godnym patronem Dworca Gdańsk Główny.

 

Dokładnie rok temu tj. 5 grudnia 2022 r. na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko przy ul. Srebrniki 2 w Gdańsku Wrzeszczu odbyły się, organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, uroczystości pogrzebowe Mieczysława Jałowieckiego oraz Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej. Grób Mieczysława Jałowieckiego w Beckenham w Londynie został odnaleziony przez Tomasza Muskusa, polonijnego pasjonata historii, z fundacji Polskie Miejsca Pamięci. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przez kilka miesięcy zabiegało o sprowadzenie szczątków i organizację pochówku w Ojczyźnie.

Mieczysław Jałowiecki polski arystokrata, pierwszy delegat Rządu Polskiego w Gdańsku, dyplomata i patriota, aktywny orędownik sprawy polskiej w Gdańsku przed wybuchem II wojny światowej. Jako generalny delegat Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku zajmował się organizacją pomocy żywnościowej dostarczanej do Gdańska z USA. Od 1919 r. organizował wykup z rąk niemieckich wielu ważnych nieruchomości na terenie tego miasta, w tym na półwyspie Westerplatte. Zorganizował także biuro paszportowe wydające wizy do Polski. Był też członkiem komisji do spraw gdańskich przy polskiej delegacji biorącej udział w konferencji pokojowej w Paryżu. W 1924 r. za swą działalność dla ojczyzny został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. We wrześniu 1939 r. przedarł się na Litwę, skąd wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Zmarł 10 marca 1962 r. w Beckenham pod Londynem, gdzie został pochowany.