Mecz, który się nie odbył – widowisko historyczno-sportowe

plakat

7 WRZEŚNIA 2019, godz. 10:00-16:00, Stadion przy ul. Traugutta, wstęp wolny

Gdyby II wojna światowa nie wybuchła 1 września 1939 r., życie toczyłoby się normalnie. Normalnie też odbywałyby się rozgrywki piłkarskie. Na „mecz, który się nie odbył” – rekonstrukcję hipotetycznego meczu pomiędzy zespołami Gedanii i Lechii Lwów zapraszamy 7 września na stadion przy ul. Traugutta w Gdańsku. 

Zawodnicy wystąpią w replikach strojów przedwojennych i zagrają zgodnie z obowiązującymi wówczas zasadami. W meczu zrekonstruowane zostaną składy drużyn, które składać się będą z piłkarzy grających w latach 1938-1939 oraz przedstawicieli drużyn z najlepszych okresów obydwu klubów. Wyróżnimy także piłkarzy, którzy po 1945 r. związani byli z Lechią Gdańsk. 

Obie drużyny grały systemem: 1-2-3-5. Warto przy tym dodać, że w obu przypadkach mieliśmy do czynienia z drużynami grającymi tzw. futbol wiedeński. W Galicji ze względu na bliskość ośrodków w Wiedniu, czy Krakowie było to oczywiste, natomiast Gedania wyróżniała się pod tym względem na tle drużyn niemieckich grających twardy futbol, na dobrym przygotowaniu fizycznym i długich podaniach. 

Spotkanie poprzedzone zostanie rozgrywkami najmłodszych piłkarzy, a całości wydarzenia towarzyszyć będzie atmosfera rodzinnego pikniku. Zachęcamy do przebrania się w stroje z okresu przedwojennego.

Dla osób w najlepszych stylizacjach przewidziane są nagrody!

W trakcie meczu ochotnicy będą mogli przeszkolić się z udzielenia pierwszej pomocy, a na wszystkich uczestników po okazaniu kuponu czekać będzie bezpłatny posiłek. Talony wydawane będą w dniu meczu na stadionie. 

Ramowy program wydarzenia:

10.00-13.30 – piłkarski turniej dziecięcy (boczne boisko trawiaste)

12.30 – rozpoczęcie pikniku rodzinnego na koronie stadionu (w programie m.in. warsztaty edukacyjne, gry i zabawy, zajęcia pierwszej pomocy, darmowy poczęstunek: kiełbaska, grochówka, napój)

13.40 – oficjalne powitanie i przemówienia Gości (boisko główne)

14.00 – rozpoczęcie „Meczu, który się nie odbył”: Gedania – Lechia Lwów

W przerwie spotkania zaplanowano między innymi konkurs rzutów karnych, loterię oraz wręczenie nagród dla najlepszych drużyn turnieju dziecięcego. 

Z okazji imprezy zaplanowano uruchomienie specjalnej linii tramwajowej. Przejazd będzie darmowy, a postoje zaplanowano na wszystkich przystankach na trasie Galeria Bałtycka – Traugutta oraz Dworzec Główny – Traugutta:

11:45 Galeria Bałtycka – 11:54 Traugutta
12:28 Dworzec Główny – 12:35 Traugutta 
13:07 Galeria Bałtycka – 13:16 Traugutta 
13:55 Dworzec Główny – 14:02 Traugutta 
14:34 Galeria Bałtycka – 14:43 Traugutta    

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 

Organizatorzy: 
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Patronat honorowy: 
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Polski Związek Piłki Nożnej

Partnerzy:
Klub Sportowy Gedania 1922
Lechia Gdańsk

Patronat medialny: 
Telewizja Polska
Polskie Radio

Miejsce: stadion przy ul. Traugutta 29, Gdańsk

Wydarzenie w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

WSTĘP WOLNY

Data wydarzenia
Miasto
Gdańsk
Miejsce
Stadion przy ul. Traugutta 29
Organizator
Muzeum II Wojny Światowej
Patronat
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Piłki Nożnej