Muzeum II Wojny Światowej

Marsz śladami II wojny światowej po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

6 listopada 2011r. odbył się marsz śladami II wojny światowej po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. W wycieczce, której organizatorami byli Muzeum II Wojny Światowej, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Lądowa Obrona Wybrzeża oraz Gdański Akademicki Klub Kadry, udział wzięło łącznie z przedstawicielami organizatorów, ponad 80 osób.Celem wydarzenia było przybliżenie miejsc walk zarówno z września 1939 roku jak i 1945 roku. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić pozostałości po niemieckiej baterii przeciwlotniczej na „Górze Markowca” oraz miejsca zaciętych walk przebiegających wzdłuż kamiennej drogi z Rumi w Kierunku Zbychowa. Niewątpliwą atrakcją była możliwość poznania podstaw warsztatu rekonstruktorów. Prezentację wyposażenia i uzbrojenia, a także zasad bezpieczeństwa obowiązujących w trakcie inscenizacji historycznych przeprowadzili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Lądowa Obrona Wybrzeża. Natomiast podstawy terenoznawstwa przybliżyli członkowie Gdańskiego Akademickiego Klubu Kadry (GDAKK). W trakcie marszu był również czas na regenerację sił przy wspólnym ognisku z kiełbaskami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, współorganizatorom oraz Nadleśnictwu Gdańsk, które oprócz wydania zgody na marsz po Parku, służyło cennymi wskazówkami.