Liberation Route Europe

Liberation Route Europe to międzynarodowy projekt historyczno-turystyczny, współtworzony przez Muzeum II Wojny Światowej oraz partnerów z Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Ideą projektu jest zebranie i zgromadzenie w jednym miejscu informacji o wydarzeniach związanych z II wojną światową w Europie i jej zakończeniem oraz ukazanie często odmiennych doświadczeń mieszkańców dotkniętych nią krajów. Poprzez propagowanie wspólnego dziedzictwa historycznego i kulturowego projekt ma również na celu wsparcie turystyki międzynarodowej i promocję uczestniczących w nim miast i regionów.

W ramach projektu Liberation Route Europe powstała strona internetowa oraz aplikacja mobilna, które są dostępne w językach wszystkich partnerów projektu. Zarówno strona jak i aplikacja pozwalają użytkownikom na szybkie dotarcie do informacji o najważniejszych wydarzeniach, miejscach i postaciach związanych z przebiegiem i zakończeniem II wojny światowej w Europie oraz jej konsekwencjami. Strona LRE oprócz treści historycznych zawiera także informacje przydatne dla turystów, dla których ma służyć jako swego rodzaju przewodnik.

Oprócz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w projekcie uczestniczą: Fundacja Liberation Route Europe, Regionalne Biuro Turystyczne Arnhem Nijmegen, Arnhem Nijmegen City Region, Muzeum Mémorial de Caen, Rureifel-Tourismus, Région Basse-Normandie, Visit Kent, Muzeum Aliantów w Berlinie, Muzeum Wyzwolenia Narodowego 1944-1945 w Groesbeek oraz inni partnerzy wspierający projekt, m.in. Imperial War Museum i Muzeum D-Day w Portsmouth.

Projekt Liberation Route Europe jest współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej.

Strona Liberation Route Europe