Kurtka lotnicza prezentowana w ramach akcji „Wejście w historię”

Kurtka lotnicza prezentowana w ramach akcji „Wejście w historię”

Zapraszamy na kolejną odsłonę akcji „Wejście w historię”, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji.

Od dzisiaj do 27 sierpnia na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentowana będzie brytyjska skórzana kurtka lotnicza należąca do sierżanta Stanisława Tołłoczki. Do zbiorów muzealnych została przekazana w depozyt przez Tomasza Tołłoczkę, wnuka Stanisława.

Kurtka, którą prezentujemy, noszona była przez Stanisława w trakcie służby w 308 Dywizjonie Myśliwskim „Krakowskim”, a także w kolejnych powojennych już latach. Według dotychczasowych ustaleń uszyto ją przed 1944 r. w Wielkiej Brytanii. Wierzchnia warstwa została wykonana z kliku fragmentów licowanej skóry, a stronę wewnętrzną stanowi ciepłe futro. Jej właściwości zapewniały komfort termiczny pilotom podczas lotów na dużych wysokościach, szczególnie w nieogrzewanych kabinach, a krój zapewniał swobodę ruchów. Ten i podobne modele kurtek były chętnie noszone przez pilotów R.A.F. oraz pilotów Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

308 Dywizjon Myśliwski „Krakowski”, do którego został przydzielony w 1944 r. Stanisław Tołłoczko, powstał już we wrześniu 1940 r. w bazie lotniczej Squires Gate w Blackpool w ramach Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Nazwę „Krakowski” zawdzięczał personelowi, w skład którego wchodzili piloci Dywizjonu Myśliwskiego 2 pułku Lotniczego w Krakowie. Dywizjon ten odznaczył się dobrą skutecznością – zestrzelił blisko 70 samolotów nieprzyjaciela, w tym aż 52 w 1941 r.

Warto wspomnieć, że polscy lotnicy służący w ramach Polskich Sił Powietrznych brali udział zarówno w bitwie o Wielką Brytanię, jak również w działaniach bojowych na zachodzie Europy aż do maja 1945 r. Dodatkowo zaangażowani byli między innymi w szkolenia oraz transport lotniczy.

W 1940 r. w szeregach lotnictwa służyło około 8 000 osób. Byli to nie tylko piloci, ale też członkowie załóg, personel techniczny oraz pomocniczy. Szacuje się, że do 1945 r. liczba ta ulegała zwiększeniu do 17 000 osób w związku z włączeniem w szeregi lotnictwa żołnierzy z Armii Polskiej w ZSRS, II Korpusu oraz uwolnionych jeńców.

Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i poznania historii polskich lotników w działaniach bojowych na frontach II wojny światowej.

Zbiory MIIWS, depozyt Tomasza Tołłoczki.

#WejściewHistorię
„Wejście w historię” to akcja, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.