Kurtka lotnicza prezentowana w ramach akcji „Wejście w historię”

Kurtka lotnicza prezentowana w ramach akcji „Wejście w historię”

Zapraszamy na kolejną odsłonę akcji „Wejście w historię”, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji.

Od dzisiaj do 27 sierpnia na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentowana będzie brytyjska skórzana kurtka lotnicza należąca do sierżanta Stanisława Tołłoczki. Do zbiorów muzealnych została przekazana w depozyt przez Tomasza Tołłoczkę, wnuka Stanisława.

Kurtka, którą prezentujemy, noszona była przez Stanisława w trakcie służby w 308 Dywizjonie Myśliwskim „Krakowskim”, a także w kolejnych powojennych już latach. Według dotychczasowych ustaleń uszyto ją przed 1944 r. w Wielkiej Brytanii. Wierzchnia warstwa została wykonana z kliku fragmentów licowanej skóry, a stronę wewnętrzną stanowi ciepłe futro. Jej właściwości zapewniały komfort termiczny pilotom podczas lotów na dużych wysokościach, szczególnie w nieogrzewanych kabinach, a krój zapewniał swobodę ruchów. Ten i podobne modele kurtek były chętnie noszone przez pilotów R.A.F. oraz pilotów Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

308 Dywizjon Myśliwski „Krakowski”, do którego został przydzielony w 1944 r. Stanisław Tołłoczko, powstał już we wrześniu 1940 r. w bazie lotniczej Squires Gate w Blackpool w ramach Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Nazwę „Krakowski” zawdzięczał personelowi, w skład którego wchodzili piloci Dywizjonu Myśliwskiego 2 pułku Lotniczego w Krakowie. Dywizjon ten odznaczył się dobrą skutecznością – zestrzelił blisko 70 samolotów nieprzyjaciela, w tym aż 52 w 1941 r.

Warto wspomnieć, że polscy lotnicy służący w ramach Polskich Sił Powietrznych brali udział zarówno w bitwie o Wielką Brytanię, jak również w działaniach bojowych na zachodzie Europy aż do maja 1945 r. Dodatkowo zaangażowani byli między innymi w szkolenia oraz transport lotniczy.

W 1940 r. w szeregach lotnictwa służyło około 8 000 osób. Byli to nie tylko piloci, ale też członkowie załóg, personel techniczny oraz pomocniczy. Szacuje się, że do 1945 r. liczba ta ulegała zwiększeniu do 17 000 osób w związku z włączeniem w szeregi lotnictwa żołnierzy z Armii Polskiej w ZSRS, II Korpusu oraz uwolnionych jeńców.

Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i poznania historii polskich lotników w działaniach bojowych na frontach II wojny światowej.

Zbiory MIIWS, depozyt Tomasza Tołłoczki.

#WejściewHistorię
#WejściewHistorię (#SteppingIntoHistory) is an initiative that showcases artifacts tied to significant historical events and personal narratives. It aims to bring attention to items that are not part of the Museum’s daily exhibits, connecting visitors with extraordinary stories from the past.