Przejdź do treści
„Gdański Kurier Muzealny. Kwartalnik Muzeum II Wojny Światowej” – nr 1(1) czerwiec-sierpień 2021

„Gdański Kurier Muzealny. Kwartalnik Muzeum II Wojny Światowej” – nr 1(1) czerwiec-sierpień 2021

Zachęcamy do lektury pierwszego numeru „Gdańskiego Kuriera Muzealnego. Kwartalnika Muzeum II Wojny Światowej”. Na łamach naszego nowego czasopisma znajdują się interesujące wiadomości dotyczące życia Muzeum, m.in. nadchodzących wydarzeń i projektów kulturalnych, nowych wystaw, zgromadzonych zbiorów, a także najnowszych rozwiązań wykorzystujących nowoczesne technologie. Oczywiście nie zabraknie również interesujących artykułów związanych z historią najtragiczniejszego konfliktu w dziejach ludzkości.

W związku z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 będziemy cyklicznie informować o tej inwestycji czy o prowadzonych przez nas badaniach archeologicznych. W bieżącym numerze, oprócz aktualności związanych z trwającymi pracami na Westerplatte, publikujemy między innymi pierwszy z tekstów poświęconych bohaterskim obrońcom Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

 

W niniejszym wydawnictwie znajdziemy rozmowę z Eweliną Latoszewską z Działu Prawno-Administracyjnego MIIWŚ, która opowiada o walorach przyrodniczych Westerplatte – również w kontekście nowego muzeum plenerowego – a także o tym, w jaki sposób nasza instytucja dba o środowisko przyrodnicze. Podobnych wywiadów z ciekawymi ludźmi współpracującymi z Muzeum można spodziewać się w kolejnych numerach kwartalnika.

 

Polecamy ponadto rozmowę z panią Eleonorą Szafran-Pietrzykowską, córką Tadeusza Pietrzykowskiego, który przeszedł do historii jako pięściarz zmuszony przez Niemców do prowadzenia pojedynków bokserskich w Auschwitz. Pani Eleonora wspomina, jakim ojcem był popularny „Teddy”, oraz opowiada o jego pasji malarskiej. Przypominam, że w MIIWŚ dostępna jest wystawa czasowa, na którą składa się 29 prac autorstwa Tadeusza Pietrzykowskiego.

 

W kwartalniku będziemy również publikować fragmenty wspomnień świadków historii, wypowiedzi naszych darczyńców, a także polecać wartościowe publikacje muzealnego wydawnictwa.
 

POBIERZ >>> „Gdański Kurier Muzealny. Kwartalnik Muzeum II Wojny Światowej”
– nr 1(1) czerwiec-sierpień 2021