Książka lipca – Wojciech Grott, Wojciech Samól, W Gdańsku służyli Polsce. Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku / In Gdańsk, they served Poland. Poles in the Free City of Gdańsk

Przedstawiamy nową książkę miesiąca – album pt. W Gdańsku służyli Polsce. Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku / In Gdańsk, they served Poland. Poles in the Free City of Gdańsk. Tylko do końca lipca publikacja będzie dostępna w promocyjnej cenie 59 złotych. Serdecznie zachęcamy do lektury i zakupu.

Polacy mieszkający w Wolnym Mieście Gdańsku jako jedni z pierwszych Europejczyków doświadczyli grozy II wojny światowej. Jednak ich życie jeszcze przed wybuchem tego straszliwego konfliktu zbrojnego było bardzo intensywne i z całą pewnością godne uwagi. Polska mniejszość imponowała niezwykłą zaradnością, a patriotyzm gdańskich Polaków, powiązany z odwagą i hartem ducha, do dziś jest wzorem do naśladowania. Niniejsza publikacja stanowi ważny krok ku zachowaniu prawdy historycznej i pamięci o tej społeczności.

Atrakcyjnie wydany album jest wielowątkową opowieścią o różnorodnej aktywności Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku: społecznej, kulturowej, politycznej, towarzyskiej, militarnej, religijnej czy sportowej. Książka składa się z 13 rozdziałów, a jej esencją są liczne ilustracje, w tym mniej znane fotografie, które ukazują różne aspekty życia Polaków w WMG. W albumie zamieszczono też mapy i grafiki poglądowe oraz kalendarium, które pomaga zaznajomić się z tematem. Dzięki dwujęzycznej formie publikacja może dotrzeć również do zagranicznych czytelników.

Zachęcamy też do odwiedzenia naszego stacjonarnego punktu sprzedaży, który mieści się na poziomie –3 budynku muzeum.