Konferencja „Wolność – Suwerenność – Praworządność”

Konferencja Wolność – Suwerenność – Praworządność, w ramach projektu Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości, odbędzie się 18 czerwca br. na Politechnice Gdańskiej.

Moderatorem panelu Wolność i suwerenność – wielość narracji, będzie dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prof. Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Projekt „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" składa się z cyklu 10 ogólnopolskich naukowych konferencji tematycznych, organizowanych w najważniejszych ośrodkach akademickich Polski i podejmujących kluczowe dla społeczeństwa zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego. Ich zwieńczeniem będzie kongres w Krakowie, podejmujący problematykę sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym. Najbliższa konferencja „Wolność – Suwerenność – Praworządność” odbędzie się 18 czerwca na Politechnice Gdańskiej.

Wystąpienie wprowadzające wygłosi prof. Zdzisław Krasnodębski. Dyskusja będzie koncentrować się na polskim doświadczeniu wolności, suwerenności i praworządności w ciągu ostatnich stu lat, a także na wielości narracji na ten temat obecnie. Przedmiotem sporu będzie również podmiotowość geopolityczna.

Pomysłodawcą  projektu „Polonia Restituta” jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski współorganizuje projekt. Koordynatorem merytorycznym jest Akademia Ignatianum w Krakowie.

Honorowy patronat nad obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” objął prezydent RP Andrzej Duda.

Rejestracja na konferencję odbywa się będzie za pośrednictwem strony www.polonia-restituta.pl, na której można znaleźć także więcej informacji na temat projektu.

Szczegółowy program konferencji >>> KLIKNIJ