Konferencja „Świadectwa i świadkowie. Zbrodnia katyńska 1940 r.”
W konferencji biorą udział badacze zajmujący się dziejami zbrodni katyńskiej, którzy przedstawią wyniki swoich wieloletnich badań. Konferencja w całości poświęcona jest świadkom zbrodni katyńskiej i świadectwom, które jej dotyczą. W ramach konferencji odbędzie się również prezentacja filmu The Graves of Katyn z 1953 r.
Otwierając konferencję, prof. Grzegorz Berendt, Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stwierdził, iż „Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest naturalnym miejscem do tego, aby przypominać o zbrodni katyńskiej, która pochłonęła ponad 22 tysiące żołnierzy, funkcjonariuszy i ważnych postaci II Rzeczpospolitej. Uznani w marcu 1940 r. za część elity przywódczej społeczeństwa polskiego, zostali wskazani przez władze bolszewickiej partii za tych, którzy żyjąc, zawsze będą stali na drodze do dokonania pełnego podboju Polski.”
Prof. dr hab. Tadeusz Wojciech Wolsza podczas swego przemówienia dodał, iż „konferencja nie jest na temat samej zbrodni katyńskiej, jej okoliczności i skutków, bardziej chcielibyśmy w wygłoszonych referatach poruszyć nowe nieopisywane jeszcze przez badaczy zagadnienia. Takie, które nie zaistniały jeszcze w literaturze przedmiotu. W tym tkwi siła tej konferencji.
W ramach konferencji odbędzie się również prezentacja filmu The Graves of Katyn z 1953 r. przygotowanego przez środowisko polskiej emigracji w Londynie. Warto podkreślić, że to pierwszy polski film dokumentalny na temat zbrodni katyńskiej, który profesjonalnie przedstawia kulisy mordu popełnionego przez NKWD na polskich oficerach. Historię powstania dokumentu przedstawi w swoim referacie prof. Tadeusz Wolsza. The Graves of Katyn był dotychczas pokazywany w Polsce tylko raz, w Warszawie, w kwietniu 2018