Konferencja prasowa - podsumowanie X etapu badań archeologicznych na Westerplatte
Dzisiaj w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa podsumowująca 10 etapów badań archeologicznych prowadzonych od 2016 r. na półwyspie Westerplatte przez zespół archeologów MIIWŚ.
To pierwsze tego typu badania, prowadzone na tak szeroką skalę, obejmujące te tereny.
Archeolodzy, pod kierownictwem Filipa Kuczmy, wypracowali na Westerplatte łącznie 1440 dni. W tym czasie zespół w składzie: Adam Dziewanowski, Piotr Kalka, Przemysław Garlicki, Joanna Jarzęcka-Stąporek, Agnieszka Naleźny-Skurzyńska, Tomasz Pawlak, Monika Garas i Adrian Skurzyński zrealizował 34 wykopy badawcze i 79 sondaży archeologicznych. Ponadto w pierwszych sezonach brali udział Krzysztof Dyrda i Wojciech Samól. Badaniami objęto 7422 m² powierzchni dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej!
Dyrektor MIIWŚ, dr hab. Grzegorz Berendt przypomniał o skali działań archeologów MIIWŚ oraz zwrócił uwagę na ich celowość oraz naukowy charakter: Od wiosny 2016 roku trwają intensywne prace z bardzo dobrym rezultatami. Wszystkie odkrycia są zasługą przede wszystkim archeologów i historyków z nimi współpracujących, którzy badając materiał źródłowy, typują miejsca do kolejnych eksploracji. Ideałem jest to, aby cały teren dostępny przebadać w toku inwestycji prowadzonej na Westerplatte tak, żebyśmy w pewnym momencie jako muzeum, jako zespół archeologiczny mogli stwierdzić: to, co można było zrobić, dokonaliśmy, teren jest przebadany i możliwe do ustalenia wyniki opracowane, udostępnione, przedstawione w formie papierowych i internetowych publikacji. Taki jest cel strategiczny.