Przejdź do treści

Konferencja prasowa dotycząca obchodów 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej

23/08/2019 - 09:22

23 sierpnia br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa z udziałem Jarosława Sellina – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Szymona Szynkowskiego vel. Sęk – Sekretarza stanu ds. Polonii, polityki europejskiej oraz dyplomacji publicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz dr. Karola Nawrockiego - Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - Pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Podczas konferencji zaprezentowany został przebieg obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce i na świecie oraz spot towarzyszący wystawie „Fighting and Suffering” współorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Projekt wystawienniczy „Walka i cierpienie” | “Fighting and Suffering"

1 WRZEŚNIA 2019, placówki dyplomatyczne i konsularne oraz instytucje kultury na całym świecie

„Walka i cierpienie” to międzynarodowy projekt realizowany przez Muzeum II Wojny Światowej wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. W zamierzeniu organizatorów tego przedsięwzięcia od 1 września 2019 roku wystawa będzie prezentowana w kilkudziesięciu polskich placówkach zagranicznych na 6 kontynentach w takich miastach jak Waszyngton, Brasília, Meksyk, Edynburg, Wiedeń, Belgrad, Dżakarta i Canberra. Wystawa stanowi atrakcyjną opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej, szczególną wagę przywiązując do ukazania tragizmu wojny i starań polskiego żołnierza o odzyskanie niepodległej ojczyzny. Jej celem jest przybliżenie postaw polskich obywateli wobec przytłaczającej siły agresorów, a następnie okupantów.