Prelegenci i uczestnicy konferencji.

Konferencja naukowa „Żuławy w 1945 roku”.

W dniu 29 maja 2014 roku w Muzeum Zamkowym w Malborku odbyła się konferencja naukowa „Żuławy w 1945 roku”. Konferencję otworzył wicedyrektor muzeum dr hab. Janusz Hochleitner. Organizatorami przedsięwzięcia byli Muzeum Zamkowe w Malborku,  Muzeum Sztutthof w Sztutowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie, oddział w Malborku.

Żuławy, to niezwykle ciekawy i jednocześnie ciągle nieodkryty region Polski, wymagający pogłębiania badań interdyscyplinarnych, nad dotąd mało znaną historią najnowszą. Spotkanie prelegentów z różnych ośrodków badawczych ukazało zmiany polityczne, militarne, gospodarcze i ludnościowe na Żuławach zapoczątkowane w 1945 roku.  Pierwszą część konferencji dotyczącą działań wojennych,  poprowadził dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Publiczność licznie zgromadzona w Ośrodku Konferencyjnym w Karwanie wysłuchała następujących referatów:

„Operacja pomorska Armii Czerwonej na Żuławach w 1945 r.”, Wojciech Łukaszun, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

„Walki 321. Dywizji Strzeleckiej o opanowanie Żuław Elbląskich w styczniu 1945 r.”, Tomasz Gliniecki, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu”.

„Drogi ewakuacji ludności niemieckiej przez Żuławy na przełomie 1944/45”, Marcin Westphal, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

„Malbork 1945. Raport z oblężenia”, Ryszard Rząd, Muzeum Zamkowe w Malborku.

„Mierzeja Wiślana w działaniach wojennych w 1945 r.”, prof. dr hab. Wiesław Łach, Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie.

Drugą część konferencji „Budowanie i wojna po wojnie” moderował Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Sztutthof w Sztutowie, w której prelegenci wygłosili następujące referaty:

„Sytuacja ludności na Żuławach po wkroczeniu Rosjan do końca 1945 r.”, Bartłomiej Garba, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”.

„Niemcy w gminie Stutthof/Sztutowo w 1945 r.”, Marcin Owsiński, Muzeum Sztutthof w Sztutowie.

„Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Malborku”, Marzena Kruk, Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Gdańsku.

„Osadnicy na ziemi malborskiej w 1945 r. Zmiany Ludnościowe i kształtowanie się życia społecznego”, Jolanta Justa, Muzeum Zamkowe w Malborku.

„Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Gdańsku wobec zbrodni na Żuławach”, Łukasz Jasiński, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.