Konferencja naukowa „Deportacje w Związku Sowieckim 1944–1956. Historia i pamięć”

Konferencja naukowa „Deportacje w Związku Sowieckim 1944–1956. Historia i pamięć”

Zapraszamy na konferencję naukową „Deportacje w Związku Sowieckim 1944–1956. Historia i pamięć”, która odbędzie się 6 czerwca w Centrum Zielna w Warszawie. Wydarzenie organizowane przez Centrum Mieroszewskiego i Instytut Studiów Politycznych PAN stawia sobie za cel stworzenie przestrzeni dla badań nad wspólnym doświadczeniem przymusowych przesiedleń narodów i grup etnicznych w Związku Sowieckim. Mimo olbrzymiego znaczenia, problematyka ta jest praktycznie nieobecna w dyskursie naukowym jak i masowej wyobraźni.

 

Dyskusja w gronie wybitnych badaczy i badaczek m.in. z: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Ukrainy i Uzbekistanu pozwoli na zestawienie odmiennych opisów doświadczeń deportacji oraz porównawcze podejście w badaniach nad zbrodniami sowieckimi.

 

W międzynarodowej konferencji, jako moderator panelu oraz członek komitetu organizacyjnego, weźmie udział kustosz i główny specjalista ds. naukowych Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr Dmitriy Panto.

 

Pamięć o tragedii powojennych deportacji w Związku Sowieckim stanowi dziś ważną część tożsamości i historii wielu narodów Europy Środkowej i Wschodniej, Azji Centralnej oraz Kaukazu. Doświadczenie to jest jednak głównie postrzegane przez pryzmat indywidualnych narodowych martyrologii, co prowadzi do swoistej rywalizacji cierpienia.

 

Konferencja w Warszawie stanowi więc wyjątkową szansę na szersze spojrzenie na problematykę deportacji zarówno w kontekście historycznym jak i pamięcioznawczym oraz na wpisanie jej w totalitarną politykę ZSRS. Problematyka ta, nabiera dzisiaj szczególnego znaczenia wobec relatywizowania zbrodni stalinowskich we współczesnej Rosji.

 

Kiedy: 6.06.2024 (czwartek) godz. 09:30
Gdzie: Warszawa, Centrum Zielna, Sala Europa, 6 piętro, ul. Zielna 37, Warszawa

Organizator: Centrum Mieroszewskiego, Instytut Studiów Politycznych PAN

Język: polski, angielski, rosyjski

Wstęp wolny.

 

Więcej informacji dostępnych jest na stronach internetowych organizatorów: