Konferencja składa się z dwóch ściśle powiązanych części. W pierwszej z nich zostanie podjęta ogólna refleksja nad metodami prowadzenia II wojny światowej i polityką okupacyjną narodowosocjalistycznych Niemiec, a także nad działaniami prowadzonymi wówczas na zapleczu frontu. Przedmiotem rozważań będą w ujęciu porównawczym m.in. systemy okupacyjne i polityka ludnościowa narodowosocjalistycznych Niemiec.
Druga część konferencji będzie poświęcona pierwszym miesiącom okupacji Pomorza po jego włączeniu do Rzeszy (wrzesień-grudzień 1939 r.). Przedstawione zostaną zasady niemieckiej polityki okupacyjnej, wysokość strat ludzkich oraz postawy społeczności lokalnej.
Przedstawiony zostanie również najnowszy stan badań z charakterystyką miejsc masowych zbrodni na Pomorzu, omówiony będzie także skomplikowany kontekst narodowościowy na tychże terenach i szczególne metody eksterminacji osób chorych psychicznie (program eugeniczny).
Podczas konferencji będzie można zapoznać się z dorobkiem powstającego Muzeum Piaśnickiego, takim jak m.in. filmy, publikacje, działalność naukowa, zasoby.
W ramach konferencji odbędą się premiery dwóch nowych filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie: 3 września filmu „Pelplin” i 4 września filmu „Szpęgawsk”.
Efektem obrad konferencyjnych będzie publikacja.