Prof. Grzegorz Berendt (MIIWS) i Wiceminister MKiDN Jarosław Sellin wraz z zespołem Zagan Acoustic podczas koncertu "Polska dusza" fot. M. Bujak

Koncert "Polska dusza" zespołu Zagan Acoustic

Z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się koncert Polska dusza.

Gości przywitał zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt:

Muzeum, jako państwowa instytucja kultury poza podstawowym elementem swojej misji, jaką jest opowiadanie o II wojnie światowej poprzez eksponaty, teksty, filmy i źródła, ma również wspierać i upowszechniać to, co jest dorobkiem polskiej kultury w znaczeniu duchowym i jej owoców artystycznych.

Na program koncertu zespołu Zagan Acoustic złożyły się kompozycje polskich kompozytorów w nowych aranżacjach. Muzyczną podróż po historii Polski rozpoczęła najstarsza polska pieśń religijna – Bogurodzica. Dzieła wybitnych polskich kompozytorów stały się punktem wyjścia, inspiracją dla muzyków z Zagan Acoustic w projekcie Polska dusza. Usłyszeliśmy nowoczesne aranżacje kompozycji Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara czy Krzesimira Dębskiego. Ciekawa i barwna harmonia ożywiona jazzową improwizacją była atrakcyjna nie tylko dla wyrobionych melomanów.

Zagan Acoustic tworzą czterej wykształceni klasycznie trójmiejscy instrumentaliści. Grupa powstała w 2006 r. w Akademii Muzycznej w Gdańsku z inicjatywy skrzypka Joachima Łuczaka i akordeonisty Pawła Zagańczyka – od którego nazwiska pochodzi nazwa grupy. Do grupy dołączył kontrabasista Jarosław Stokowski oraz klarnecista Dawid Głowacki.

Zespół jest doskonale znany słuchaczom na Wybrzeżu. Wykonuje muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Muzycy od ponad 10 lat koncertują na estradach w Polsce i Europie. Mówią o sobie:

Nie ma gatunku, w którym nie potrafilibyśmy się odnaleźć.

Twórczość zespołu prezentowana była kilkakrotnie w audycjach radiowych i telewizyjnych m.in. TVP Gdańsk, Program 2 Polskiego Radia, Polskie Radio RDC, Radio Gdańsk, Radio Głos, Radio Niepokalanów.

W swojej dyskografii posiadają 5 płyt, wśród nich debiutancki krążek 3:1, czy płyta inspirowana muzyką folkową Folk&Roll.

W koncercie uczestniczył Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

Patronat nad koncertem objęła Grupa Energa, Mecenas Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.