Koncert pod muralem #POKOLENIANIEPODLEGŁEJ

Wrocławski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na wspólne obchody przypadających na sierpień i wrzesień wydarzeń o charakterze patriotycznym. Kolejna sierpniowa rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, wielki etos porozumień sierpniowych roku 1980 oraz tragiczna, 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, skłaniają do zadumy i refleksji.

1 września [1939] zadzwoniła do mnie Hanka Ordonówna: - Mieciu – mówiła do mnie podnieconym głosem – idziemy śpiewać na dworce, dla rannych żołnierzy! (…) Gdy tylko na dworzec zajechał pierwszy pociąg z rannymi, zaczęliśmy chodzić od wagonu do wagonu śpiewając piosenki. Żołnierze, często w bandażach, byli utrudzeni, ale nie tracili ducha. – Nie damy się! – wołali. Żołnierze szli na wojnę z karabinami i bagnetami, natomiast Mieczysław Fogg wybrał słowa i melodie, którymi wlewał wiarę i nadzieję w serca walczących Polaków. Śpiewał na barykadach, w szpitalach, w schronach, czynnie uczestniczył w podziemnej konspiracji pod pseudonimem „Ptaszek”, narażając własne życie ukrywał ściganych przez okupanta przyjaciół. Czyje słowa mogą lepiej oddać ducha tamtych czasów, tamtego dnia, gdy wśród chmur pojawiły się hitlerowskie bombowce, a dźwięk wystrzałów zagłuszył śpiew ptaków w parkach?

Zapraszamy na koncert patriotyczny, ale i wspomnieniowy, który odbędzie się 1 września 2019 roku o godz. 18.00 przy ul. Sołtysowickiej 21a we Wrocławiu. Nasi goście będą mogli posłuchać soulowo-jazzowych aranżacji utworów Mieczysława Fogga, uczestnika Powstania Warszawskiego, który swoją twórczością podtrzymywał na duchu walczących z okupantem. Wokalistą zespołu Tango Fogg jest Radosław Elis – aktor teatru Ateneum i odtwórca postaci Mirka Gabriela w serialu Złotopolscy.

Ta ostatnia niedziela, Ukochana, ja wrócę, to tylko niektóre z utworów z repertuaru Mieczysława Fogga znanych zarówno dziadkom, jak i wnukom.

Skład zespołu Tango Fogg:
Radosław Elis – śpiew
Michał Gajda – akordeon
Jan Zeyland – fortepian
Krzysztof Samela – kontrabas
Mirosław Kamiński – perkusja

Data wydarzenia
Miasto
Wrocław
Miejsce
ul. Sołtysowicka 21 A
Organizator
Wrocławski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej