Koncert piosenek autorstwa Andy Kitschmann w wykonaniu Ewy Makomaskiej: „Anda! Cóż to za hece!?....”

3 marca 2024 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się koncert piosenek autorstwa Andy Kitschmann w wykonaniu Ewy Makomaskiej pt.: „Anda! Cóż to za hece!?....”

 

Piosenki i fragmenty niepublikowanych wspomnień o pierwszej polskiej dyrygentce opowiedziały o życiu tej niezwykłej kobiety, często określanej mianem artystki totalnej, która całe swoje życie związała z polską sceną muzyczną.

 

„Anda! Cóż to za hece!?....” to koncert piosenek autorstwa Andy Kitschmann,  nietuzinkowej artystki, kompozytorki, autorki tekstów, aktorki i śpiewaczki, akompaniatorki i pierwszej polskiej dyrygentki. Zaczynała tworzyć na początku XX wieku, w czasie kiedy kobieta samowystarczalna artystycznie należała do rzadkości, a ona niewątpliwie wyprzedziła swój czas. To ona  była jedyną kobietą wśród  artystów, mężczyzn zakładających ZAIKS, w latach 30-tych kooperowała ze stołecznymi kabaretami pisząc np. z Tuwimem dla Miry Zimińskiej. Kierowała działem muzycznym dziecięcej sceny Instytutu Reduty - Teatrem Płomyka. Po wojnie była dyrektorem muzycznym  pierwszego powojennego kabaretu Siedem Kotów.

 

Spotkanie z twórczością Andy Kitschmann - stylowe, sentymentalne z odrobiną pikanterii i dużą dozą humoru, w dobie zalewu współczesną, doraźną twórczością kabaretową przypomniało co bawiło publiczność na początku XX wieku.