koncert Zayazdu, fot. M2WS

Koncert Lecha Makowieckiego i zespołu Zayazd

Uroczyste wręczenie odznaczeń „Pro Patria” zakończyło obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie uświetnił koncert jednego z najważniejszych bardów współczesnej polskiej piosenki Lecha Makowieckiego i zespołu Zayazd.


Spotkanie rozpoczęło się wręczeniem medali „Pro Patria” nadanego przez Jana Kasprzyka Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Z rąk dyrektora Biura Wojewody Pomorskiego Tomasza Gieszcza, za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, odznaczeni zostali:

Mariusz Birosz 
Wiesław Bobkowski
Lidia Bojar-Birosz
Piotr Lisiński
Patryk Pawłowski


Następnie Lech Makowiecki zaprosił wszystkich na muzyczną lekcję historii. Licznie zgromadzeni widzowie na sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego mogli wysłuchać utworów zespołu Zayazd, które przypominały najważniejsze wydarzenia i postacie z historii Polski. W repertuarze „Zayazdu” znajdują się utwory poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, a także Powstaniu Warszawskiemu.

Zespół od początku swojego istnienia nierozerwalnie związany jest z trójmiastem. Lider grupy Lech Makowiecki swoją karierę muzyczną rozpoczął jeszcze za czasów studenckich na przełomie lat 70/80 XX wieku. Artystyczne inspiracje członkowie zespołu czerpią m. in. w twórczości Moniuszki i Chopina. Tego dnia na scenie wystąpili:

Lech Makowiecki – śpiew, gitara
Bożena Makowiecka – śpiew
Lech Bolibok – skrzypce, altówka, śpiew


Od 2011 roku, 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w ramach którego upamiętnieni są żołnierze antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Dla tysięcy żołnierzy wkroczenie wojsk sowieckich na teren Polski, czy też późniejsza kapitulacja Niemiec, nie zakończyły walki, często rozpoczętej jeszcze we wrześniu 1939 r. Nie zgodzili się oni na narzucony przez Związek Sowiecki komunistyczny rząd, a także na brutalnie wprowadzaną nową rzeczywistość.