Koncert „Artyści na barykadach”

Koncert „Artyści na barykadach”

1 sierpnia br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostanie zorganizowany koncert „Artyści na barykadach”. Wydarzenie będzie hołdem dla artystów, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim, takich jak Hanna Brzezińska, Mira Zimińska oraz oczywiście Mieczysław Fogg. Początek o godz. 17.00 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego. Bilety w cenie 20 zł dostępne w kasach muzealnych oraz w sprzedaży internetowej. Koncert będzie transmitowany w mediach społecznościowych MIIWŚ.

 

Narrację koncertu poprowadzi prawnuk Mieczysława Fogga, Michał Fogg, popularyzator jego twórczości, od lat dzielący się historią, pamiątkami i wspomnieniami po pradziadku. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną prywatne zdjęcia artysty wzbogacone opowieściami przekazywanymi w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

 

Specjalnie z tej okazji zaaranżowano utwory artystów okresu międzywojennego, którzy podczas Powstania Warszawskiego mieli bardzo ważną misję podtrzymywania na duchu powstańców i mieszkańców Warszawy, a robili to najlepiej jak potrafili – poprzez muzykę.


Wokaliści:

 

Piotr Lempa – bas, absolwent Politechniki Częstochowskiej na Wydziale Zarządzania i Marketingu, The Royal Academy of Music w Londynie, Cardiff International Academy of Voice oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Występuje na deskach oper w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Polsce i we Włoszech. Koncertuje w kraju i za granicą. Na swoim koncie posiada kilka zbiorczych płyt m.in. włoskie pieśni, utwory musicalowe, romanse rosyjskie i melodie bożonarodzeniowe. Laureat wielu nagród za dorobek artystyczny oraz wielokrotny finalista konkursów wokalnych. W 2011 r. otrzymał tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuki muzyczne, dyscyplinie artystycznej – wokalistyka. Dyrektor artystyczny Dobrodzień Classic Festival, który odbywa się corocznie od 2004 r. w Dobrodzieniu.

 

Katarzyna Nowosad – mezzosopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim ukończyła z wyróżnieniem. Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego ukończyła w Zamościu w klasie skrzypiec. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. Tancerka i solistka Zespołów Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” oraz „Warszawianka”. Zadebiutowała jako Fenena w operze Nabucco G. Verdiego na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku w 2018 r. Od 2019 r. współpracuje z Operą Kameralną w Warszawie.

 

Łukasz Wroński – tenor, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Leszka Skrla. Doskonalił swój warsztat wokalny pod kierunkiem prof. Urszuli Borzdyńskiej oraz prof. Dariusza Niemirowicza. Ukończył staż̇ artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Karczykowskiego. Umiejętności aktorskie szkolił pod kierunkiem znakomitych aktorów – Joanny Bogackiej, Grzegorza Chrapkiewicza oraz Doroty Kolak. Uczestniczył w mistrzowskich kursach wokalnych, laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Debiutował w 2009 r. na deskach Opery Bałtyckiej partią Don Curzia w operze W.A. Mozarta „Wesele Figara”. Obecnie artysta Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie oraz solista Warszawskiej Opery Kameralnej.

 

Kamil Pękala – baryton, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. dr hab. Leszka Skrli. Uczestniczył w kursach wokalnych prowadzonych przez profesorów: Jadwigę Rappe, Paula Easwooda i Ryszarda Karczykowskiego. Był solistą na Festiwalu „Eurounionorchestries” w 2004 i 2008 r. W latach 2006-2008 pracował jako solista Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracuje również z Filharmonią Warmińsko-Mazurską, Filharmonią Jeleniogórską, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Operą Nova w Bydgoszczy. Nagradzany na konkursach w Polsce i za granicą.

 

Jacek Szponarski – tenor, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej. Występuje jako solista w Polskiej Operze Królewskiej, Warszawskiej Operze Kameralnej, Operze Bałtyckiej, Teatrze Muzycznym w Lublinie, Studiu Koncertowym Polskiego Radia jak również w filharmoniach w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Opolu i Zielonej Górze. W dorobku fonograficznym posiada: „Jerzy Gablenz Pieśni” ActePralable, „Ave Maria”, „Stanisław Moryto in memoriam” Chopin University Press (nominacja Fryderyki 2021), „Stabat Mater - Ignacy Zalewski” Requiem Records.

 

Kwartet Opera – kwartet smyczkowy założony przez artystów muzyków Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Jego celem jest popularyzacja muzyki teatralnej. Zespół tworzy oryginalne, autorskie opracowania akompaniamentów kwartetowych do najpiękniejszych pieśni i arii. W repertuarze Kwartetu Opera znalazła się muzyka z oper i baletów, uwertury, arie operetkowe, przedwojenne popularne przeboje czy tematy z musicali. Grupa występowała wielokrotnie na deskach Opery Bałtyckiej, na scenie Muzeum II Wojny Światowej, na koncertach i festiwalach w Nowym Sączu, Gdyni, Elblągu, w Tczewie. Wraz z trio wokalnym Bellcanti wystąpili w nagraniu transmitowanym na żywo ze studia Agnieszki Osieckiej w Radiowej Trójce.

 

Skład Kwartetu Opera:

 

Michał Rożek – absolwent Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu pod kierunkiem prof. Petru Munteanu, prof. Winfrieda Rüssmanna i prof. Andreasa Röhna. Uczestnik kursów mistrzowskich, stypendysta Otto Stöterau Stiftung, praktykant Philharmoniker Hamburg. Jako muzyk orkiestrowy, kameralista i solista występował w salach koncertowych w Polsce, Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Korei Południowej, Chinach, Danii, Włoszech, Francji, Austrii i Szwajcarii. Współpracuje z orkiestrami: Philharmoniker Hamburg, Klassikphilharmonie Hamburg, Chamber Philharmony Europe, Junge Philharmonie Köln, Deutsches Radio Kammerorchester. W latach 2013-2021 muzyk orkiestrowy i koncertmistrz drugich skrzypiec w Neue Lausitzer Philharmonie w Görlitz. Obecnie pełni funkcję zastępcy koncertmistrza orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku i jest prymariuszem Kwartetu Opera.

 

Przemysław Treszczotka – skrzypek Opery Bałtyckiej, kompozytor, aranżer, edytor nutowy, dziennikarz muzyczny. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec Mirosławy Pawlak. W 2017 r. założył „Kwartet Opera”. Autor muzyki do spektaklu baletowego „Tango Life”(Opera Bałtycka), baletu „Mały Książę” (Teatr Muzyczny w Gdyni) oraz „El Abrazo” (Opera Krakowska). Jest autorem opracowań nutowych i aranżacji dla Kwartetu Opera, płyty Grażyny Orlińskiej „Zielony Księżyc”, a także utworów dla tangowych zespołów: Tangueros Balticos i Milonga Baltica, przedwojennych przebojów dla tria wokalnego Bellcanti.

 

Krzysztof Jakub Szwarc – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie altówki prof. Ireny Albrecht oraz Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Doświadczenie muzyczne zdobywał współpracując z wieloma zespołami oraz instytucjami kulturalnymi Trójmiasta. Obecnie, poza grą w Kwartecie Opera, pracuje w Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii (LINTE^2) oraz współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku i Teatrem Miejskim w Gdyni.

 

Barbara Misiewicz – wiolonczelistka, absolwentka Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow, gdzie uzyskała dyplom Bachelor of Music. Laureatka i finalistka konkursów w dziedzinie muzyki kameralnej i orkiestrowej. Uzyskała dyplom Master of Arts in Performance, a następnie Master in Pedagogy w klasie Cristiny Bellu i Moniki Leskovar w Conservatorio della Svizzera Italiana w Lugano w Szwajcarii u Johannesa Goritzkiego. Występowała na wielu międzynarodowych festiwalach, brała udział w trasie koncertowej ze Scottish Ensemble oraz współpracowała z orkiestrami: European Union Youth Orchestra, Britten Pears, Scottish Opera, Royal Scottish National Orchestra, Orchestra della Svizzera italiana, a także z Elblaską Orchestrą Kameralną. Obecnie gra w Operze Bałtyckiej, a także wspólpracuje ze Stavanger Symfoniorkester i Polską Kameralną Filharmonią Sopot.

 

Gościnnie:

 

Michał Krężlewski – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu u prof. Waldemara Wojtala oraz klasach dyrygentury symfoniczno-operowej u prof. Zygmunta Rycherta i prof. Kaia Bumanna. Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 2016 r. otrzymał angaż w Operze Bałtyckiej w Gdańsku jako korepetytor solistów, a pół 

roku później jako asystent artystyczny dyrygenta. Od 2017 r. współpracuje jako dyrygent asystent z Maestro José Maria Florêncio. Jest związany z Katedrą Dyrygentury Symfoniczno-Operowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie pracuje w charakterze pianisty.

 

Prowadzenie:

 

Michał Fogg – Prezes Fundacji Retro im. Mieczysława Fogga, patron i współorganizator Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, prowadzi wydawnictwo muzyczne Fogg Record zajmujące się propagowaniem i promocją kultury okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jako animator i DJ prezentuje polską muzykę rozrywkową sprzed lat na dancingach i potańcówkach, organizuje koncerty i recitale – wszystko to, żeby uczyć historii i edukować muzycznie młode pokolenie, a starszym pozwolić na wspomnienia. Dziennikarz muzyczny, radiowiec, współtwórca audycji „Wieczorek przy mikrofonie”, autor audycji „Muzyczny Kalendarz” i „Retrofonia” oraz cyklu koncertów „Retrofonia Koncertowo”.


 

Mieczysław Fogg (właśc. Fogiel), ur. 1901 r., zm. 1990 r. – baryton, znany z elegancji i perfekcji patron koncertu „Artyści na barykadach”. Najsłynniejszy polski wokalista, pieśniarz Warszawy, legenda przedwojennych kabaretów, popularny po wojnie. Na swoim artystycznym koncie ma takie szlagiery, jak: „To ostatnia niedziela”, „Tango milonga”, „Mały biały domek” czy „Jesienne róże”. W latach 1919-1921 służył w Wojsku Polskim i brał udziału w wojnie polsko-sowieckiej. Uczestniczył też w wyzwalaniu Wilna i walczył na froncie litewsko-białoruskim. W 1928 r. dołączył do Chóru Dana (W. Daniłowskiego). Rok później zadebiutował z nimi w kabarecie Qui Pro Quo. Po zamknięciu teatru związał się z variété: Banda, Rex, Polonia, Cyrulik Warszawski, Wielka Rewia, Małe Qui Pro Quo, Tip Top, Hollywood, Ali Baba. Potem oddał się karierze solowej, występował m.in. z Hanką Ordonówną, Stefcią Górską, Zulą Pogorzelskiej, Adolfem Dymszą. W przeddzień II wojny światowej wystąpił w rewii kabaretu Ali Baba „Orzeł czy Rzeszka”. W Warszawie spędził lata okupacji, śpiewał w polskich kawiarniach: Café Bodo, Swann, U Aktorek, Lucyna. Był członkiem AK, współorganizował tajne komplety. Podczas Powstania Warszawskiego dał ponad sto recitali w schronach, szpitalach polowych, na barykadach. Kilkakrotnie raniony, został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych. W czasie okupacji chronił w swoim mieszkaniu żydowskich przyjaciół – odznaczono go za to medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Po Powstaniu zamieszkał na wsi, ale w połowie stycznia 1945 r. wrócił do stolicy. W 1948 r. otworzył wytwórnię płyt „Fogg Record”. Zbierał fundusze na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie. W czasie 60. letniej kariery artystycznej wystąpił w 16 000 koncertów w 25 krajach Europy, a w repertuarze posiadał ponad 2000 utworów.

 


Wydarzenie: Koncert „Artyści na barykadach”

Termin: 1 sierpnia 2021 r., godz. 17.00

Miejsce: Sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku; wydarzenie będzie transmitowane w mediach społecznościowych MIIWŚ

Bilety: 20 zł; dostępne w kasach MIIWŚ oraz na bilety.muzeum1939.pl

Organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Współorganizator: Fundacja Retro im. Mieczysława Fogga

Patroni medialni: Radio Gdańsk S.A., TVP3 Gdańsk, dzieje.pl, Trójmiasto.pl