Andrzej Kołakowski - poeta, pieśniarz, antykomunista. Fot. MIkołaj Bujak

Koncert Andrzeja Kołakowskiego w 78. rocznicę wielkich deportacji

Muzeum II Wojny Światowej gościło Andrzeja Kołakowskiego, który recitalem „Pieśni z ziemi nieludzkiej. Koncert w 78. rocznicę wielkich deportacji” uczcił pamięć ofiar i ocalonych z masowych zsyłek w głąb Związku Sowieckiego.

Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, dr Tomasz Szturo otworzył koncert, odnosząc się do aktualnych wydarzeń:  

Ostatnimi czasy ze strony przedstawicieli świata mediów i świata polityki słyszymy, że Polacy w czasie II wojny światowej byli nie tylko narodem ofiar... i trudno się z tymi słowami nie zgodzić, ponieważ Polacy w czasie II wojny światowej byli narodem - przede wszystkim bohaterów. Jak powiedział Zbigniew Herbert: największym bohaterstwem jest bohaterstwo niespektakularne, nieefektowne. Trudne wybory codziennego dnia, gdy trzeba zachować się przyzwoicie. Dziesiątki, może setki tysięcy, w niektórych źródłach ponad milion Polaków musiało sprostać tej próbie w najbardziej skrajnych warunkach. Państwo Sowieckie bowiem konsekwentnie dążyło do unicestwienia polskości - podsumował Zastępca Dyrektora.

Koncert poprzedził krótkometrażowy film dokumentalny "Deportacje sowieckie" przygotowany przez Dział Dokumentacji Filmowej, przedstawiający notacje ze świadkami historii, archiwalne fotografie i pamiątki przechowywane przez Muzeum.

Dokładnie 78 lat temu, z 9 na 10 lutego 1940 r., z zajętych przez Związek Sowiecki polskich Kresów Wschodnich deportowano pierwszych 140 tys. Polaków. Sowieckie deportacje odbywały się w urągających godności warunkach. Funkcjonariusze NKWD, zwykle w asyście czerwonoarmistów, przyjeżdżali do przeznaczonych do wywiezienia rodzin, dając im kilka chwil na zabranie dobytku. Deportowanych Polaków przewożono bydlęcymi wagonami, podróż trwała kilka dni przy ogromnym mrozie. Wielu z wywiezionych przypłaciło tą podróż życiem.

Andrzej Kołakowski w rocznicę wielkich deportacji, nawiązując do tradycji literatury pięknej, przypominając niezapomniane fragmenty "Dziadów" rozpoczął kameralny koncert poświęcony pamięci ofiar i ocalonych z nieludzkiej ziemi. Bard w sposób niezwykle przejmujący i poetycki, nostalgiczną pieśnią opisywał mordercze deportacje na Syberię, zwaną Golgotą Wschodu.

Andrzej Kołakowski to poeta, pieśniarz, antykomunista. Podejmuje tematykę związaną z dziejami Narodu Polskiego. Przypomina wzniosłe i tragiczne momenty w historii Polski. Napisał kilka programów poświęconych m.in. żołnierzom podziemia antykomunistycznego (Oskarżeni o wierność) Powstaniu Styczniowemu ( Requiem dla Poległych) i Pieśni z ziemi nieludzkiej, w którym obrazuje losy zesłańców syberyjskich. Jest autorem pięciu płyt, koncertuje w Polsce i za granicą. Za wybitne zasługi dla niepodległości i za działalność na rzecz przemian demokratycznych w 2009 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2017 r. odznaczony także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski. W 2017 r. otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.

Zespół Muzeum II Wojny Światowej pragnie podziękować wszystkim obecnym, w szczególności: przedstawicielom Stowarzyszenia Rodzina Katyńska i Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, pani Annie Kołakowskiej i panu Karolowi Krementowskiemu - działaczom podziemia antykomunistycznego w okresie PRL, przedstawicielom świata nauki i samorządowcom, członkom rodzin deportowanych i samym deportowanym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.