Komiksy wydane przez Muzeum

Komiksy wydane przez Muzeum

Droga Czytelniczko, drogi Czytelniku,

Oddajemy w Twoje ręce opowieści o ważnych postaciach i wydarzeniach z historii Polski z okresu II wojny światowej. Opowieści w formie komiksów, których bohaterami są także eksponaty znajdujące się na naszej wystawie stałej, a związane ze wspomnianymi osobami i zdarzeniami. Gdy odwiedzisz naszą wystawę i zechcesz dowiedzieć się o nich czegoś więcej sięgnij po nasz komiks o Alku Dawidowskim, Stefanie Wąsowskim czy Janinie Smoleńskiej. Jeśli wręcz odwrotnie najpierw sięgniesz po książkę, odwiedź nas koniecznie, by zobaczyć eksponaty, które przemawiają jeszcze silniej niż książki, bo to żywe świadectwa historii.  

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jak każde muzeum historyczne, zbiera i przechowuje świadectwa przeszłości, dzięki czemu przetrwać może wiedza i pamięć o przeszłości. Pamięć tę jednak muzeum powinno nie tylko przechowywać, lecz przede wszystkim przekazywać. Pragniemy więc pamięcią o przeszłości „zarażać”, zwłaszcza młodych czytelników, by – jak powiedział Primo Levi, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz – nie musieli powtarzać przeszłości, bo jej nie pamiętali.  

JACHNA

Zbigniew Tomecki, Daniel Chraniuk, Gabriela Becla

Komiks „Jachna” to opowieść o Janinie Wasiłojć-Smoleńskiej, pseudonim „Jachna”. Była ona sanitariuszką w oddziałach partyzanckich Armii Krajowej na Wileńszczyźnie w czasie II wojny światowej oraz w 5 Wileńskiej Brygadzie AK, walczącej z władzą komunistyczną po zakończeniu wojny. Za czynny opór wobec komunistów spędziła 10 lat w więzieniach. Do przybliżenia partyzanckiej i więziennej historii „Jachny” zachęciły nas nie tylko jej burzliwe losy oraz postawa, ale również kilka niezwykłych przedmiotów – jej osobistych pamiątek – znajdujących się w zbiorach muzeum. Jest to między innymi dar współwięźniarki – pudełeczko na różaniec. Scenariusz napisali Zbigniew Tomecki i Daniel Chraniuk, rysunki wykonała Gabriela Becla.
Komiks, oprócz kart z rysunkami, zawiera również pomocnik historyczny, w którym jest wyjaśnione tło historyczne prezentowanych wydarzeń, biografie postaci oraz opisy eksponatów z kolekcji Muzeum będących inspiracjami do treści.

AKCJA KOPERNIK

Elżbieta Olczak, Sławomir Kiełbus

Komiks „Akcja Kopernik” to ilustrowana opowieść o słynnej akcji usunięcia z pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie tablicy z niemieckim napisem, którym okupanci zakryli napis polski. Dokonał tego Maciej Aleksy Dawidowski, nazywany „Alkiem”. Ten bohater książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” był jednym spośród tysięcy młodych ludzi, którzy w czasie okupacji stawiali opór Niemcom, podejmując działania małego sabotażu. Nie tylko wyczyn „Alka” i jego godna podziwu postawa zachęciły nas do przybliżenia okupacyjnej walki młodych ludzi z Niemcami, lecz także kopia tablicy z pomnika Kopernika, znajdująca się na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej. Scenariusz komiksu napisała Elżbieta Olczak, autorem rysunków jest Sławomir Kiełbus.
Komiks, oprócz kart z rysunkami, zawiera również pomocnik historyczny, w którym jest wyjaśnione tło historyczne prezentowanych wydarzeń, biografie postaci oraz opisy eksponatów z kolekcji Muzeum będących inspiracjami do treści.

KATYŃ

Agata Abramowicz, Jacek Michalski

Komiks „Katyń” jest poświęcony losom Stefana Wąsowskiego, polskiego lekarza i żołnierza, który wraz z 4400 innymi polskimi oficerami został zamordowany przez Sowietów w Katyniu w 1940 roku. Jest to również opowieść o kłamstwie, jakie towarzyszyło tej zbrodni aż do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Nie tylko postać Stefana Wąsowskiego, lecz także kilka niezwykłych przedmiotów – jego osobistych pamiątek – przechowywanych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zachęciły nas do przybliżenia tej bolesnej w dziejach Polski historii. Jest to między innymi wizytowa koszula, którą jego żona pieczołowicie przechowywała, licząc, że mąż kiedyś jeszcze ją założy, oraz binokle doktora, które zostały znalezione w masowym grobie w Katyniu. Autorem scenariusza jest Agata Abramowicz, ilustracje wykonał Jacek Michalski.
Komiks, oprócz kart z rysunkami, zawiera również pomocnik historyczny, w którym jest wyjaśnione tło historyczne prezentowanych wydarzeń, biografie postaci oraz opisy eksponatów z kolekcji Muzeum będących inspiracjami do treści.

IRENA SENDLEROWA I „ŁYŻECZKA ŻYCIA”

Oliwia Gałka-Olejko, Janusz Wyrzykowski

Komiks jest opowieścią o Irenie Sendlerowej, która dzięki wielkiej wrażliwości na ludzką krzywdę zainicjowała pomoc i zorganizowała ogromną sieć pomocy, dzięki której ratowano przed śmiercią żydowskich dzieci z warszawskiego getta. 

Nie tylko szlachetna i godna podziwu postawa Ireny Sendlerowej zachęciła nas do przybliżenia opowieści o ratowaniu żydowskich dzieci z warszawskiego getta, lecz także kopia „łyżeczki szczęścia”, która znajduje się na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej. Jest to jedyna pamiątka po żydowskich rodzicach, należąca do Elżbiety Ficowskiej uratowanej dzięki działaniom Ireny Sendlerowej.  Scenariusz komiksu napisała Oliwia Gałka-Olejko, autorem rysunków jest Janusz Wyrzykowski. Komiks, oprócz kart z rysunkami, zawiera również pomocnik historyczny, w którym jest wyjaśnione tło historyczne prezentowanych wydarzeń, biografie postaci oraz opisy eksponatów z kolekcji Muzeum będących inspiracjami do treści.

http://mamaczyta.pl/dzieciaki-uczniaki/komiks-z-muzeum-ii-wojny-swiatowej
https://www.gildia.pl/komiksy/307599-akcja-kopernik
https://www.gildia.pl/komiksy/307600-jachna
https://www.gildia.pl/komiksy/307601-katyn