KOLEJNE ODKRYCIA ARCHEOLOGÓW NA WESTERPLATTE
Podczas nadzoru archeologicznego nad budową nowego Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte archeolodzy odkryli trzy dotąd niezlokalizowane leje po bombach zrzuconych przez Niemców 2 września 1939 r. W jednym z nich, znajdującym się w pobliżu Willi Oficerskiej, znaleziono liczne przedmioty o olbrzymiej wartości historycznej i wystawienniczej.
Najcenniejszym artefaktem jest wzornik do map, który ze względu na swoje przeznaczenie, mógł należeć wyłącznie do jednej z dwóch osób: mjr. Henryka Sucharskiego lub kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Szablon wykonany z tworzywa sztucznego o wymiarach 10 ×14 cm, zawierał symbole wojskowe oraz linijkę i stosowany był do oznaczania na mapach lokalizacji i ruchów wojsk oraz planowania przyszłych posunięć.
Znaleziono również fragmenty polskiego umundurowania, takie jak patka mundurowa szeregowca, guziki; przedmioty osobiste i codziennego użytku, m.in. grzbiet encyklopedii powszechnej ULTIMA THULE, butelkę po wodzie kolońskiej TROÏKA, pudełko po proszku do czyszczenia zębów DENTOSAN, etykietę maści na odciski z warszawskiej apteki; liczne elementy związane z wyposażeniem budynku: fragmenty zastawy stołowej z kasyna oficerskiego, w tym naczynie o dotąd nieznanej formie, fragmenty szyb okiennych i witrażowych, płytek ceramicznych oraz marmurowych.
Przedmioty te zostały wrzucone do leja wraz ze znajdującą się w ich pobliżu ziemią i gruzem zniszczonego budynku, w czasie, gdy zimą 1939/1940 r, Niemcy rękoma polskich więźniów z obozu Stutthof, porządkowali teren m.in. rozbierając budynki i zasypując leje. Możemy założyć, że część z odkrytych podczas nadzorów archeologicznych zabytków należała do mieszkających w budynku Willi Oficerskiej mjr. Sucharskiego i kpt. Dąbrowskiego, co oprócz wartości muzealnej czyni je również przedmiotami o olbrzymiej wartości emocjonalnej.
Eksploracja leja nie została jeszcze zakończona, co pozwala nam żywić nadzieję, na odnalezienie kolejnych cennych artefaktów, które będziemy mogli Państwu prezentować zarówno na naszej stronie jak i na tworzonej wystawie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.