Muzeum II Wojny Światowej

Koalicja na rzecz historii najnowszej zawiązana

W dniu 2 listopada 2009 r. w Domu Spotkań z Historią w Warszawie została zawiązana Koalicja na rzecz historii najnowszej. Jej inicjatorką jest Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, która zaprosiła do współpracy 19 podmiotów, w tym Muzeum II Wojny Światowej reprezentowane przez dyrektora prof. dr hab. Pawła Machcewicza. Celem koalicji jest wspieranie edukacji historycznej młodzieży oraz inicjowania nowych przedsięwzięć na rzecz historii najnowszej. Po odczytaniu listu intencyjnego, nastąpiło jego uroczyste podpisanie przez Minister Edukacji Narodowej Katarzynę Hall, a następnie przez wszystkich koalicjantów.

Podczas tego spotkania Minister ogłosiła rozpoczęcie konkursu "Ocal okruchy historii - młodzież buduje muzea", który organizuje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Europejskie Centrum Solidarności przy wsparciu kuratoriów oświaty i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ponadto uczestnicy spotkania obejrzeli wystawę prac konkursowych "Zdarzyło się 20 lat temu w Polsce".