film

KLASYKA KINA NA NOWO: POKAZ FILMU „NA SAMYM DNIE” + PRELEKCJA

25 maja o godzinie 19:00 zapraszamy na specjalny pokaz filmu „Na samym dnie” (reż. Jerzy Skolimowski). Gościem specjalnym wydarzenia będzie Patryk Tomiczek, filmoznawca, dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film w latach 2016-2019, a obecnie właściciel firmy Reset, zajmującej się popularyzacją klasyki filmowej. 

 

„Na samym dnie” jest drugim anglojęzycznym i trzecim zrealizowanym za granicą filmem w dorobku Jerzego Skolimowskiego. Dzieło polskiego reżysera zyskało uznanie krytyki, a dziś w wielu kręgach uznawane jest za film kultowy. Z powodu zawiłości prawnych film przez długi czas nie mógł być prezentowany publicznie. Przed seansem zostanie wygłoszona prelekcja przez zaproszonego gościa dotycząca Jerzego Skolimowskiego oraz prezentowanego filmu.

 

DATA I MIEJSCE POKAZU: 25 maja, godz. 19.00 | KINO MUZEUM | sala kinowa MIIWŚ
FILM: „Na samym dnie”, reż. Jerzy Skolimowski, 92 min, 1970, Wlk. Bryt., RFN, obyczajowy
PRELEKCJA: Prelekcję wygłosi Patryk Tomiczek, osoba odpowiedzialna za upowszechnianie i wprowadzanie do ponownego obiegu kinowego klasyki kina (firma dystrybucyjna Reset). Filmoznawca oraz współpracownik różnych instytucji kultury związanych branżą filmową (m.in. dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film w latach 2016-2019).
WSTĘP: 18 zł - normalny; 15 zł – ulgowy

OPIS FILMU: Swingujący Londyn końca lat sześćdziesiątych. Nastoletni Mike rozpoczyna swoją pierwszą pracę w miejskiej łaźni, w której poznaje starszą o kilka lat Susan. Zauroczony kobietą chłopak zaczyna zabiegać o jej względy. Poddając się całkowicie urokowi Susan, nie dostrzega prowadzonej przez nią gry.

 

Historia obsesyjnej nastoletniej miłości opowiedziana przez polskiego twórcę ma wspaniałą ścieżkę dźwiękową stworzoną przez piosenkarza i autora tekstów Cata Stevensa oraz niemiecki zespół Can. „Na samym dnie” było pokazywane w konkursie na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1970 roku (w tym okresie żadnemu prezentowanemu na festiwalu filmowi nie przyznawano nagród). Wcielająca się w postać Susan, Jane Asher była nominowana do nagrody BAFTA w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa.

 

 

Dodatkowe informacje:
Oryginalna wersja językowa: angielska. Film z napisami w języku polskim.
Film przeznaczony dla widzów od 15 roku życia.
Film po rekonstrukcji i po raz pierwszy dystrybuowany w pełnej wersji.


O reżyserze:
Jerzy Skolimowski należy do najbardziej uznanych polskich reżyserów na świecie. Jego filmy były prezentowane na najważniejszych festiwalach filmowych (m.in. MFF w Cannes, MFF w Wenecji, MFF w Berlinie) i zdobywały najbardziej znaczące wyróżnienia (m.in. Złoty Niedźwiedź za „Start”, Nagroda Specjalna Jury MFF w Cannes za „IO”). W realizowanych przez Skolimowskiego utworach występowały największe gwiazdy światowego kina, m.in. Robert Duvall, Jeremy Irons, Claudia Cardinale, Jean Pierre Léaud, David Niven, Michel Piccoli. Skolimowski znany jest ze swojego autorskiego, oryginalnego stylu, który zaznaczył się już w jego debiutanckim, realizowanym jeszcze podczas studiów w PWSFTviT w Łodzi, „Rysopisie”.