KINOHISTORIA  W ROCZNICĘ WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

KINOHISTORIA W ROCZNICĘ WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

13 grudnia 2018 roku (czwartek) zapraszamy do Kina Muzeum na specjalną edycję naszego stałego cyklu KINOHISTORIA. W związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego przygotowaliśmy bezpłatne projekcje dwóch filmów nawiązujących do tych wydarzeń autorstwa uznanych reżyserów – „Bez końca” (reż. Krzysztof Kieślowski) oraz „Śmierć jak kromka chleba” (reż. Kazimierz Kutz).

Na oba seanse obowiązuje WSTĘP WOLNY, a bezpłatne wejściówka pobrać będzie można w kasach Muzeum.

BEZ KOŃCA, godzina 17.30 reż. Krzysztof Kieślowski, 103 min, 1984, Polska, dramat polityczny

Rok 1982. Nazajutrz po własnym pogrzebie mecenas Antoni Zyro wraca do swego mieszkania i odtąd towarzyszyć będzie żyjącym, a czasami też ingerować w ich losy. Przed śmiercią przygotowywał się do obrony przebywającego w więzieniu młodego robotnika, Dariusza, który kierował strajkiem, choć nie był członkiem Solidarności. Teraz tego zadania podjął się mecenas Labrador – pragmatyk sugerujący, że nie jest ważne, co oskarżony faktycznie myśli, lecz w jaki sposób ma odpowiadać na pytania w sądzie. Dariusz odrzuca jednak zarówno „grę z sądem”, jak i proponowane mu przez aplikanta adwokata przyznanie się do rzekomej winy i podkreślenie politycznych motywów. Domaga się pełnej jasności i prawdy, a tym samym możliwości odnalezienia drogi porozumienia. Dariusz zostaje skazany na rok i sześć miesięcy więzienia z zawieszeniem wykonania kary i uchyleniem tymczasowego aresztu... Tymczasem żona mecenasa, Urszula, nie potrafi odnaleźć się po śmierci męża. Dopiero teraz przekonuje się, jak bardzo go kochała. Nie angażuje się w pełni w sprawę Dariusza. Kobiecie nie potrafi pomóc także przybyły z zagranicy Tomek, przyjaciel Antka. Urszuli coraz ciężej przychodzi również sprawowanie opieki nad synem…

ŚMIERĆ JAK KROMKA CHLEBA, godzina 19.30

reż. Kazimierz Kutz, 116 min, 1994, Polska, dramat historyczny

Filmowy zapis pacyfikacji kopalni Wujek – najtragiczniejszego epizodu stanu wojennego. Katowice, noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Jednostki wojskowe zajmują strategiczne punkty miasta. Niebawem generał Jaruzelski ogłosi w telewizji wprowadzenie stanu wojennego. Grupa zomowców, rozbijając związkową ochronę, wyciąga z mieszkania przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w kopalni Wujek. Wieść o tym szybko przedostaje się do górników. Początkowo zaskoczeni, wkrótce reagują spontanicznym protestem. 14 grudnia w zakładzie wybucha strajk. Robotnicy domagają się zniesienia stanu wojennego i uwolnienia przewodniczącego. Negocjacje z władzami kończą się fiaskiem. Wojsko, ZOMO i milicja przygotowują szturm na kopalnię.

Kino Muzeum

Muzeum II Wojny Światowej

pl. Władysława Bartoszewskiego 1

Informacja | tel.: +48 58 760 09 60; e-mail: info@muzeum1939.pl

Biuro kina | tel.: (58) 760 31 87; e-mail: kino@muzeum1939.pl

Facebook facebook.com/kino.Muzeum.MIIWS

Instagram | instagram.com/kino_muzeum

Sprzedaż biletów on-linehttps://bilety.muzeum1939.pl/

Sala kinowa mieszcząca 115 miejsc oraz kasy biletowe znajdują się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej.