Kino vs wojna

KINO VS WOJNA: Nie chcemy innej ziemi + dyskusja

6 marca (czwartek) zapraszamy do Kina Muzeum na specjalny pokaz nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego „Nie chcemy innej ziemi” (Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor). Film ukazuje ciągnącą się przez dekady batalię prawną mieszkańców Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu o zachowanie swojej wioski. Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem zaproszonych ekspertów, w trakcie której porozmawiamy o aktualnej sytuacji mieszkańców Zachodniego Brzegu, o relacjach izraelsko-palestyńskich w kontekście historycznym i politycznym, a także o współczesnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. 


Pokaz odbędzie się w ramach cyklu filmowego „Kino vs wojna”, w ramach którego prezentujemy najważniejsze filmy dokumentalne poruszające problematykę związaną z konfliktami wojennymi.

 

NIE CHCEMY INNEJ ZIEMI + DYSKUSJA
CYKL: KINO VS WOJNA
Reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor, 96 min, 2024, Palestyna, Norwegia, dokumentalny


Termin wydarzenia: 6 marca (czwartek), godz. 18.00
Miejsce wydarzenia: Kino Muzeum | Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Udział w dyskusji wezmą: Konstanty Gebert (dziennikarz, założyciel żydowskiego miesięcznika „Midrasz”, wykładowca i autor kilkunastu książek), Jarosław Kociszewski (dziennikarz i publicysta, ekspert ds. Bliskiego Wschodu, wieloletni korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie), dr hab. Krzysztof Kornacki (filmoznawca i historyk, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, specjalista w zakresie m.in. kina dokumentalnego).


Wstęp: 15 zł – bilet normalny, 10 zł – bilet ulgowy

 

Opis filmu: Film ukazuje ciągnącą się przez dekady batalię prawną mieszkańców Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu o zachowanie swojej wioski. Widzimy ich codzienność, która naznaczona jest niesprawiedliwością i upokorzeniami. Palestyńsko-izraelski filmowy kolektyw kręcił wydarzenia w wiosce przez pięć lat, korzystając przy tym z wcześniejszych nagrań mieszkańców. Zarejestrował filmowe świadectwo wielu prób wyrzucenia mieszkańców wioski i krwawych aktów przemocy popełnionych przez izraelskie wojsko i osadników.


Adra – prawnik i dziennikarz, który urodził się i wychował w Masafer Yatta oraz Yuval Abraham – żydowski dziennikarz tworzą duet. Każdego dnia starają się pomóc mieszkańcom Masafer Yatta i opowiedzieć światu o ich tragedii. Ich pierwsze spotkanie udowodniło, jak bardzo ich sytuacja różni się od siebie, choć żyją przecież w tym samym kraju. Adra nie może się przemieszczać, jest szpiegowany, a jego dom często przeszukują izraelskie władze. Yuval może bez przeszkód jeździć po kraju i ma pełną swobodę działania.


Film nie proponuje gotowych rozwiązań, stając się bardzo aktualnym wołaniem o równość.

 

Wybrane nagrody i nominacje: 
- nominacja do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
- MFF Berlinale – Nagroda Publiczności, Nagroda Specjalna
- Europejska Akademia Filmowa – nagroda w kategorii najlepszy europejski film dokumentalny

Kino vs Wojna
Jak mówić o wojnie? Jakie filmy na temat wojny warto zobaczyć? W ramach tego cyklu pokazujemy najciekawsze wojenne filmy dokumentalne o wysokich walorach edukacyjnych i artystycznych. Na seanse obowiązują bilety w promocyjnych cenach.