Kierownictwo Walki Czynnej skazało 19 lutego 1941 roku na karę infamii polskich aktorów, biorących udział w produkcji niemieckiego filmu propagandowego Heimkehr (pol. Powrót do ojczyzny). Wśród nich był kolaborujący z okupantem Igo Sym, na którym polskie podziemie wykonało karę śmierci.
Produkcja filmu była zatwierdzana osobiście przez Heinricha Himmlera, który zgodził się m.in. na proponowane projekty dekoracji. Zdjęcia plenerowe do filmu były kręcone w Chorzelach (dzisiejsze woj. mazowieckie) i Szczytnie (dzisiejsze woj. warmińsko- mazurskie).
Heimkehr jako propagandowa produkcja miała przedstawiać prześladowanie mniejszości niemieckiej w II Rzeczpospolitej przez Polaków w 1939 roku, a także Adolf Hitlera jako jedynego, który może uratować „gnębionych” Niemców i umożliwić im powrót do ojczyzny. Reżyserem produkcji był Gustav Ucicky- syn malarza Gustava Klimta (Ucicky nazwisko otrzymał po matce).
Polską obsadę do produkcji organizował Igo Sym- przedwojenny polski aktor kina niemego, członek straży obywatelskiej w czasie obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku. W czasie okupacji został konfidentem Gestapo i kierownikiem Teatru Miasta Warszawy. Za jego sprawą role w filmie zagrali Bogusław Samborski (w czasie okupacji prowadził kawiarnię przy Teatrze Polskim), Józef Kondrat, Michał Pluciński i Hanna Chodakowska. Wszystkich, za czynny udział w produkcji jawnie antypolskiej, szkalującej państwo i obywateli, Kierownictwo Walki Czynnej skazało na karę infamii.
Igo Sym, za współpracę z okupantem (wydał m.in. swoją ekranową partnerkę- Hankę Ordonównę), został skazany przez Wojskowy Sąd Specjalny Związku Walki Zbrojnej na karę śmierci. Wyrok wykonano rankiem 7 marca 1941 roku w mieszkaniu Syma przy ul. Mazowieckiej.
Zdj. Igo Sym (przed 1937 r., domena publiczna)