Kampania edukacyjna "Pamiętajmy o Sybirakach"

Kampania edukacyjna "10 luty - Pamiętajmy o Sybirakach"

Muzeum II Wojny Światowej już po raz drugi wspiera kampanię edukacyjną„10 luty 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach” zainicjowaną przez Fundację Kresy – Syberia.

Kampania ma na celu upamiętnienie setek tysięcy ludzi, którzy w latach 1940-1941 zostali wywiezieni w masowych deportacjach z terenów Kresów Wschodnich II RP w głąb ZSRR. Wielu z nich miało już nigdy nie wrócić do swoich domów. Poprzez tegoroczną edycję kampanii organizatorzy pragną ukazać wpływ, jaki na losy setek tysięcy polskich rodzin miały masowe deportacje obywateli polskich do ZSRR. Konsekwencje tych tragicznych wydarzeń sprzed ponad siedemdziesięciu lat trwają do dziś i są m.in. widoczne w pogmatwanych losach osób represjonowanych, rozdzielonych rodzin obecnie często rozproszonych po świecie.

Muzeum II Wojny Światowej wspiera tę inicjatywę. W swoich działaniach nie zapominamy o Sybirakach. Muzeum zgromadziło już pokaźną liczbę przedmiotów związanych z losami zesłańców, a wśród nich m.in. kufer zabrany przez jedną z rodzin na miejsce zesłania, krzyż z cmentarza zesłańców polskich byłego specposiołka Jeżma w obwodzie archangielskim oraz ozdoby choinkowe wykonane na zesłaniu w Aczyńsku (Krasnojarski Kraj). Muzeum prowadzi również rejestrację relacji świadków II wojny światowej. Wiele z nich towarzyszy trafiającym do Muzeum pamiątkom. Wśród zebranych relacji mamy również te opowiadające o doświadczeniach Sybiraków, pokazujące warunki życia na zesłaniu, trudne doświadczenia związane ze śmiercią bliskich, trudy drogi powrotnej do Polski, losy tych którzy wydostali się z ZSRR z Armią Andersa, ale także sowiecką niewolę, brutalne przesłuchania, doświadczenie więzień i łagrów.

Zapraszamy na stronę internetową kampanii www.10luty1940.pl