Muzeum II Wojny Światowej

IX Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. „Łupaszki”

W dniach 24-27 czerwca odbył się IX Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. „Łupaszki”, w którym wzięło udział ponad 80 uczestników podzielonych na 11 patroli.

Tegoroczny Rajd rozpoczął się uroczystą mszą świętą w Kaplicy Królewskiej w Gdańsku, po której patrole wyruszyły pociągami w Bory Tucholskie. Uczestnicy Rajdu to młodzież w wieku od 13 do 22 lat, a wśród nich harcerze, członkowie grup rekonstrukcji historycznej, grupy szkolne oraz osoby zainteresowane tematem podziemia antykomunistycznego.

Organizatorem Rajdu jest Stowarzyszenie Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady AK, które przy organizacji Rajdu wspierają partnerzy m.in. Muzeum II Wojny Światowej oraz Instytut Pamięci Narodowej. Merytorycznie Rajd wspiera dr hab. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego, znawca tematu wileńskiego podziemia antykomunistycznego.

Rajd ma na celu propagowanie edukacji historycznej młodzieży oraz popularyzację idei patriotyzmu. Służy także upamiętnianiu tzw. Żołnierzy Wyklętych. Oprócz zadań, które mają przybliżyć uczestnikom autentyczne wydarzenia historyczne, młodzież spotyka się z „żywą historią” – kombatantami, świadkami wydarzeń. Nowym elementem podczas tegorocznego Rajdu były tzw. koncentracje, przygotowane przez Trójmiejską Grupę Rekonstrukcji Historycznych, na których uczestnicy zostali zapoznani z umundurowaniem i bronią rożnych formacji wojskowych z okresu II wojny światowej, przybliżona została im historia Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy przeszli również kurs rzucania granatem oraz strzelania z broni do celu.

Sztab Rajdu, podsumowując wykonane przez patrole zadania oraz zebrane relacje z trasy, wyłonił 3 najlepsze patrole. Pierwsze miejsce zdobył patrol „Jastrząb” pod dowództwem Grzegorza Cytawy, drugie miejsce ex aequo zajęły patrole „Zapora” pod dowództwem Stanisława Kołakowskiego oraz „Orlik” pod dowództwem Arkadiusza Dzikowskiego. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy otrzymali również koszulki rajdowe i ryngrafy, które na mszy św. kończącej Rajd wręczył pan Józef Bandzo "Jastrząb", jeden z ostatnich żyjących żołnierzy majora „Łupaszki”.