21 kwietnia w MIIWŚ odbyło się IV Pomorskie spotkanie z historią pt. „Współczesne formy prezentowania historii”. Działania te związane są z propagowaniem wiedzy historycznej wśród młodzieży szkolnej.

Podczas wydarzenia przedstawiono trzy wystąpienia, a wśród prelegentów znaleźli się pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Jako pierwsza wystąpiła kierownik działu wystaw M2WŚ – Monika Krzencessa - Ropiak, która przedstawiła wykład pt. „Wystawa jako nowoczesna opowieść o przeszłości”. Podkreśliła, że przygotowanie ekspozycji to proces multidyscyplinarny. Wystawa podobnie jak książka ściśle podlega zasadom narracji. Przykładem nowoczesnej wystawy narracyjnej jest wystawa stała Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która umożliwia zwiedzającym aktywne uczestnictwo, partycypację i emocjonalne doświadczenie przeszłości.

Następnie głos zabrał kierownik działu zbiorów M2WŚ – Wojciech Łukaszun, który zaprezentował wystąpienie pt. ,,Promocja zbiorów w ramach akcji «Wejście w historię»”. Omówił genezę organizowanego cyklu, wspomniał że prezentowane eksponaty są związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Przypomniał o możliwościach i formach promocji w Internecie, które zostały podjęte podczas pandemii.

Na koniec kierownik działu prawno – administracyjnego M2WŚ – Ewelina Latoszewska, wygłosiła prelekcję pt. ,,Edukacja ekologiczna w miejscu, gdzie poznajemy historię na przykładzie projektu Ecological stories w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zrealizowanego w 2022 r.”. Przedstawiła tezę, że wprowadzenie edukacji przyrodniczej w miejscu, gdzie poznaje się historię, jest dużą wartością dodaną. Odpowiedzialność za otoczenie jest częścią postawy patriotycznej. Doskonale wpisuje się we współczesną definicję patriotyzmu. Zrealizowany projekt to przedsięwzięcie unikatowe, innowacyjne i inspirujące do podobnych działań inne instytucje kultury. Przygotowana przez muzeum oferta znalazła odbiorców wśród dzieci, młodzieży, ale również osób dorosłych.

Teksty wystąpień zostaną opublikowane i ukażą się w książce "Pomorskie Spotkania z Historią", która zostanie wydana na wiosnę 2024 roku.

Spotkanie odbyło się w ramach współpracy MIIWŚ z fundacją Imperio.